Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TRENDY
 

Češi jsou bezpochyby velmi skeptičtí, když jde o české úspěchy. Mnohem radši se soustředíme na to, co se v této zemi úplně nedaří, a úspěšně ignorujeme to dobré. Pojďme se v tom nadávání na chvíli zastavit a představit si 7 faktů, které jasně ukazují, že Česká republika toho má spoustu pozitivního a může být dokonce nejlepší na světě!

“Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným.”
Tomáš Garrigue Masaryk

#1 Česká republika byla v roce 2016 šestou nejmírumilovnější a nejbezpečnější zemí planety

Zatímco předloni, v roce 2015, o nás psal americký Forbes jako o desáté nejmírumilovnější zemi na světě, tak za rok 2016 bude muset svůj žebříček podle ‘Global Peace Index’ změnit, dostali jsme se totiž o čtyři příčky výše. GPI je určitá kategorie, která zkoumá celkem 22 různých faktorů země, například teroristické útoky, válečné konflikty, ale také kupříkladu počet vězněných lidí na 100 tisíc obyvatel.

safest-countries-in-world

Česká republika si v tomto ohledu vedla znamenitě! V roce 2013 jsme byli až na 18. místě, no a po třech letech jsme se přehoupli na šestou příčku! Předstihli jsme takové země jako je Švýcarsko (7.), Německo (16.), Švédsko (14.), či Austrálii (15.). Pro srovnání – naši bratia zo Slovenska jsou v žebříčku až na 24. místě, Velká Británie pak okupuje 47. příčku a Spojené Státy jsou na 107. místě.

#2 Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropské Unii

O tomhle jste možná slyšeli. Nezaměstnanost v naší zemi je 3,8 %, to je šestkrát méně, než v Řecku, které je na opačné straně žebříčku a práci tam nemá každý čtvrtý. Jediná země, která nám jakž takž dýchá na záda, je Německo s nezaměstnaností kolem 4,1 %.

MTAyNHg3Njg,12360847_12360839

Slovinsko, které nám v některých kategoriích občas vyfoukne nejlepší výsledek postkomunistické země, se trápí s více jak sedmi procentní nezaměstnaností, Slováci pak mají dokonce 9,1 % nezaměstnaných.

#3 ČR má tu nejhezčí knihovnu na světě

Samozřejmě, že ‘krása’ je dosti subjektivní, ale v zahraničí se často píše, že Pražské Klementinum patří mezi nejkrásnější knihovny světa. Velmi oblíbený server BoredPanda.com pak dokonce uvádí, že tato pražská knihovna je ta vůbec nejhezčí na světě.

551282

To ostatně potvrzují i diskutující, kteří mluví o Klementinu jako o ráji, který jednou za život musí navštívit. Článek četlo více jak půl milionu lidí. Nejhezčí však není pražská knihovna jen pro web BoredPanda, ale například také na serveru earthporm.com.

#4 Pražská zoologická zahrada je čtvrtá nejlepší na světě

Jeden z nejslavnějších cestovatelských serverů na světě, TripAdvisor, díky uživatelskému hlasování každý rok uveřejňuje nejlepší světová místa. V kategorii zoo se umístila na skvělém čtvrtém místě ta pražská v Tróji. A to určitě není konec, protože známá zoo, kterou navštívil například i Brad Pitt a Angelina Jolie s rodinou, chystá do budoucna spoustu nového.

prague-zoo-young-gorilla

Asi nejvýraznější změnou, jenž se v zoo uskuteční, je nový pavilón pro pandy velké, velmi ohrožené a vzácné zvíře, které bude mít Praha jako jedno z šesti měst v Evropě. Dále se v Tróji bude budovat nový pavilon pro lední medvědy a gorily. To jsou změny, které by mohly pomoci Zoo v oblíbenosti ještě stoupnout.

#5 Nejkrásnější vánoční trhy světa jsou v Praze

Byla z toho na konci loňského roku velká sláva, když se Praze podařilo v několika světových anketách zvítězit a stát se majitelkou nejkrásnějších vánočních trhů. Jenže naše hlavní město to vyhrálo už i rok předtím. Určitě to bude i díky tomu, že Praha je často v zahraničí vyzdvihována tím, že během obou světových válek neztratila téměř žádné architektonické skvosty.

prague3

Na turisty tak prý dýchá až středověká atmosféra a to dělá vánoční trhy v Praze ještě o chlup lepší, než jinde po světě. Není proto ani divu, že byla zvolena v roce 2014 v ‘Travelers’ Choice’ za páté nejhezčí město na planetě.

#6 Máme nejhustší síť knihoven na světě

Podle Bill and Melinda Gates Foundation, což je nadace nejbohatšího člověka na světě Billa Gatese, má Česká republika nejhustší síť knihoven na světě. Prý jsou tu doslova na každém kroku. Nejenže jich máme na obyvatele až čtyřikrát více, než jiné evropské státy, ale dokonce až desetkrát více než Spojené Státy, jak píše uznávaný New York Times.

infinite-book-tunnel

I přesto, že mladí dnes čtou méně, stále se držíme ve světové špičce ve čtení knih.

#7 Praha je páté nejnavštěvovanější město Evropy

Naše metropole se za posledních pár desítek let proměnila na pulzující evropské velkoměsto, které ročně navštíví přes 6 miliónů turistů z celého světa. Takže je po Paříži, Londýnu, Římu a Istanbulu páté nejvíce turisty navštěvované město evropského kontinentu, no řekněme, že jsme v tom žebříčku mezi hezkou společností.

prague-wide-wallpaper-20620

Nejoblíbenějším cílem turistů je pak samozřejmě největší hradní komplex světa – Pražský hrad, ale také druhý nejstarší most v ČR Karlův, nebo Staroměstské a Václavské náměstí.

Nestačily vám tyto fakty, abyste ještě víc milovaly Českou republiku? Pak si přečtěte také článek s osmi dalšími fakty, které o ČR možná ani nevíte. Víte například, že v USA se platí dolary jen díky Čechům?