Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TRENDY
 

Co vlastně Češi vědí o Češích? Asi většinu napadne, že jsme světová jednička v pití piva a někdo si možná vzpomene, že jsme dali světu kostku cukru nebo slovo robot. Jenže je toho mnohem víc! Máme spoustu prvenství a po přečtení tohoto článku si budete říkat, co by bez nás ten svět vlastně dělal.

1) Dolary, milí Američané, máte díky nám!

Začneme hned zostra. Většina Čechů a pravděpodobně i Američanů neví, že jejich měna se jmenuje Dolar podle českých mincí ražených od první poloviny šestnáctého století! Češi jim říkali Tolar a z tohoto slova to přejalo hned několik jazyků, mezi nimi i angličtina, španělština či němčina. Přechodem mezi jazyky se ze slova stal Dollar, kterým platí v USA dodnes. A nejen tam! S touto měnou se totiž setkáte i v Austrálii, na Novém Zélandě, v Hong Kongu nebo třeba na Taiwanu. Jako třešničku na dortu je třeba uvést Slovinský Tolar, kterým se platilo ve Slovinsku ještě před 9 lety!

Image: 0088466292, License: Rights managed, Several 100-dollar bills, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: ., imagebroker

2) Koho zajímá souboj SSSR vs. USA? Třetí ve vesmíru jsme byli my!

Jednou z důležitých rovin studené války, kde proti sobě stály státy oddělené rozděleným Německem, byla kosmonautika. Američané a Sověti se přetahovali o spoustu prvenství v této oblasti, aby tak ukázali, že jsou lepší. A známe to všichni, když se dva přou, třetí toho zpravidla využije. A asi nikoho nepřekvapí, že tím lstivým byl Čech, který dostal od Sovětů možnost podívat se do vesmíru. To dostalo tehdejší ČSSR na třetí příčku! Dodnes považuje evropská kosmická agentura onoho Čecha, Vladimíra Remka, jako prvního evropského kosmonauta! A kladný vztah k Rusku mu vydržel i po revoluci, aktuálně je naším velvyslancem právě v této zemi.

3) U Poláků není oblíbenějšího národa!

Ačkoliv Češi především polským výrobkům a potravinám nevěřím, tak Poláci si nás velmi váží. Už potřetí jsme u nich vyhráli v anketě o nejoblíbenější národ! Jsme taky jediní, kteří překonali hranici 50% v popularitě. Údajně jim je paradoxně sympatický náš ateismus! Tak či tak jsme za sebou nechali Slováky i Brity. Možná bychom měli na Poláky nahlížet trochu příznivěji, když jsou do nás tak zamilování.

4) Poděkujte nám za pohled na ženské nohy v silonkách!

Ženy i muži miluji silonky! Asi je v téhle lásce trochu rozdíl, ale ve výsledku se shodneme na tom, že to je parádní věc! A přesto nás nemusí zajímat, kdo je vymyslel, protože bez nás by to nešlo! Geniální Otto Wichtrle, který dal světu taky kontaktní čočky, totiž vynalezl samotný silon, takže jistě uznáte, že kdo vymyslel silonky vlastně není podstatné! Tenhle rodák z Prostějova byl opravdový velikán!

5) První žena ve vládě USA byla rodilá Češka!

Možná už to víte! Madeleine Albrightová se narodila v Praze a přesto se stala jako první zástupkyně něžného pohlaví ministryní v USA za vlády prezidenta Clintona! Její portfólio bylo zahraničí, tedy takový Zaorálek. Jenže ona cestovala a vyjednávala za jednu z největších velmocí a měla tudíž daleko více možností. Byla to právě ona, která letěla v roce 2000 do KLDR a potkala se s Kim-Čong Ilem, který pro ní (jako pro Američanku) připravil obrovskou přehlídku spartakiádního typu! A s místem ministra zahraničí USA se váže Česko i nadále! V současnosti ho totiž vede John Kerry, který má české kořeny!

6) Rodiště zakladatele automobilového kolosu či spisovatelského velikána!

Asi většině z nás nic neřeknou Vratislavice nad Nisou. V současnosti část Liberce je však rodištěm zakladatele automobilky Porsche pana Ferdinanda Porsche! Málokdo se zapsal do historie literatury jako Franz Kafka, německy píšící Žid, který však zvládal plynule češtinu a pohřben je na Olšanech! Který jiný národ tohle má?

7) První hudba hraná na Měsíci? Jak jinak než od Čecha!

Neil Armstrong byl prvním člověkem, který se vstoupil na povrch Měsíce! Češi by však měli vědět ještě jednu věc! Neil si totiž vzal s sebou nahrávku New World Symphony právě od Dvořáka a přehrál jí přímo na Měsíci a rázem jsme se tak zapsali i do dějin hudby! Byla to totiž první přehraná skladba na povrchu jiném než zemském.

8) A je toho mnohem víc!

Protože je toho opravdu hodně, rozhodli jsme se do posledního bodu vypsat několik českých prvenství! Česká republika je největším výrobcem gramofonových desek na Zemi! Rozdělili jsme zásluhou Jana Jánského krev do čtyř skupin! Češi patří mezi nejlepší jezdce na koloběžkách! Český lyžařský svaz bylo první takové uskupení na světě! Stalinova socha na Letné byla největší, bohužel, svého druhu! Založili jsme druhou a třetí nejstarší automobilku světa – Tatru a Škodu! Vydupali jsme si, aby EU chránila špekáčky, syrečky nebo třeba hořické trubičky! Jsme špička ve výrobě nanovláken! Česká republika je největší producent potravinářského máku na planetě! Za Masaryka jsme byli v TOP 10 nejbohatších státech světa! Čeští lékaři hrají prim v léčbě nemoci AIDS. Češi jsou největší konzumenti marihuany na světě! Díky nám se nemusí bát lidé za bouřky, vymysleli jsme totiž hromosvod!

Na závěr tohoto výčtu, který vám jistě stejně jako nám vyčaroval na tváři úsměv, je myslím vhodné připomenout si naši hymnu a uznat, že to nejsou pouze slova do větru. Buďme pyšní na to, že jsme Češi.