Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TRENDY TECHNOLOGIE
 

Určitě jste takové články už četli, jenže namísto rad jste se dozvěděli, kolik si čeho musíte koupit a nebo jste v takovýchto článcích našli spíše reklamu a nějaké obecné fráze. Už jen chápání lepšího a spokojenějšího života je důležité si definovat. Každý totiž vidí lepší život v něčem jiném, někdo řeší fatální životní přestavbu svého žití a někdo se jen snaží přestat kouřit nebo pár kilo zhubnout. Tak či tak, existuje pár univerzálních rad, které Vám život zpříjemní a nebo zlehčí cestu k vašemu cíli.

#1 Měnit své zažité stereotypy

Člověk objeví v určité době svého života určitý postup věcí, které pak už praktikuje skoro pořád, ale jak můžeme vědět, že je pro nás zvolená cesta správná a nezkusit jinou, která bude třeba ještě lepší? A navíc stereotyp nám mohl vyhovovat před několika lety, ale člověk se stále vyvíjí a roste a proto nyní chce třeba něco trochu jiného. Že nemůžete měnit? Divili byste se, kolik rozhodnutí za den uděláme a které zdarma můžeme udělat jinak. Už jen prostá cesta do práce či školy se dá přeci změnit. Je opravdu délka přepravy pro Vás tím nejdůležitějším aspektem? Změňte cestu a třeba se ujistíte, že ta Vaše předešlá je lepší, ale taky se může stát, že si zamilujete sice delší cestu, ale u které každé ráno uvidíte východ slunce.

A co takhle způsob, jakým trávíte volný čas. Určitě i tam najdete spoustu možností, jak ho vlastně žít, proto zkuste jiný než na jaký máte zaběhnutý. Mnoho lidí řekne, že vlastně ani neví, co je baví, co by chtěli dělat. Pak nezbývá než je odkázat na tuhle radu a naučit je vyzkoušet, co nejvíc možností, protože se stereotypy je to jako s milovníkem máslového popcornu. Jednou ho ochutnal a už by neměnil. Jenže to ještě neochutnal slaný ani sladký a co teprve ten s příchutí šunky a sýra. Nechť ochutná všechny, aby objevil, že nějaký má radši a nebo aby se ujistil, že máslový je skutečně nejlepší. A co teprve, když nás po nějaké době začne máslový popcorn štvát, proč nás až tohle musí donutit vyjít ze svého zažitého chování?

Toto je vlastně základem toho, jak vnímá například člověka ekonomie. Předpokládá, že člověk ekonomický hledá neustále pro sebe tu nejlepší alternativu. Nedělá stále jednu a tu stejnou věc, ale snaží se jí stále zdokonalovat a chyby neopakovat.

#2 Neustále spoluutvářet své okolí

Někdo by Vám řekl, že měnit život kolem sebe je náročné, ale jde ho pozměňovat poměrně lehce a zdarma. Okolí kolem nás tvoří lidé a jen my si určujeme, které si do života vpustíme a které naopak ne. Není to o měnění přátel, ale o neustálém poznávání nových, protože kdo hledá může najít zlato, ten kdo nehledá nemá ani šanci ho najít, to se trochu vracíme k prvnímu bodu. Důležité však je pochopit, že pokud zprůměrujete Vaše okolí, měli byste Vy být výsledkem. Celkem logicky hledáme lidi se stejným zájmem, ale někdy nás čas uvězní s lidmi, kteří již například podobný pohled na svět nemají, ale my je přesto máme rádi. Pak není cestou tyto lidi utnout, ale najít jiného člověka, který jeho místo nahradí, aniž byste se musel s prvním rozloučit nadobro.

6941094-best-friend-forever

Lidé si často neuvědomují, co vše na ně působí a mají plnou moc to ovlivnit. Příkladem za všechny můžou být například sociální sítě, vezměme například Facebook. To s kým se bavíte, a co čtete na zdi, je přeci jen a jen vaše volba. Facebook Vám poměrně dost liberálně nechává možnost, abyste mohli sledovat, co Vás baví a reklamy se do hlavních příspěvků snaží dávat jen minimálně. Člověk si tohle tak nějak uvědomuje, ale kolikrát je líný například stránku s obsahem, který ho spíš obtěžuje, odlajknout. Logicky každému dojde, že odebírat stránku McDonaldu a snažit se hubnout asi není to nejlepší řešení. Stejně aktivně jako lajkujete nové stránky, tak aktivně také odlajkovávejte obsah, který Vás štve. Sledujte lidi, kteří Vás inspirují, značky a weby, které máte rádi a všechny, které na Facebook házejí spíše reklamní obrázky a nebo obsah neodpovídá názvu, co nejrychleji smažte. A proč o tom vlastně mluvíme? Tohle funguje dokonale i obecně v životě. Nesoustřeďme se tolik ve svém okolí na to, co vlastně nechcete sledovat a obraťte oči k tomu, co má na Vás dobrý vliv a navozuje Vám příjemné pocity.

#3 Cesta > Cíl

Dnešní společnost je vedena k tomu, že si každý má klást cíle. To je určitě dobré, protože pak se jich snadněji dosahuje, ale ještě efektivnější je zamilovat si cestu, která k cíli vede. Studovat něco, co mě nebaví jen pro titul ve výsledku znamená, že máte titul, ale zároveň pět let zbytečného života. Samozřejmě někdy v životě je cíl vydlážděn něčím, co Vás zkrátka nebaví a asi nikdy nebude, ale pomyslete na to, že pokud se snažím mít zdravou a pohlednou postavu, pak je pro mě jednodušší jí získat, když si zamiluji posilování, nikoliv pokud budu trpět a přemlouvat se do každodenního cvičení. A jestli to zkrátka nejde, vymyslete jinou cestu, kterou stejného cíle dosáhnete a přitom si užijete právě i tu cestu k němu. Co takhle plavat, když mě nebaví zvedat činky někde ve fitku? Nejenže dosáhnete vysněné postavy, ale navíc si to přitom budete užívat.

111208-F-UI176-619 GRAND BARA DESERT, Djibouti (Dec. 8, 2011) A runner sprints for the finish line during the 29th annual Grand Bara 15K race in the Grand Bara Desert, Djibouti. More than 250 members from the Combined Joint Task Force - Horn of Africa and Camp Lemonnier competed in the race. (U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Jonathan Steffen/Released)

#4 Maličkosti tvoří celek

Je spousta věcí, které v dnešní době bereme jako samozřejmost a časem za ně zkrátka nejsme vděční. Je to přirozená lidská vlastnost, že k uspokojení potřebujeme více a více. Jednou za čas by bylo dobré rekapitulovat a říct si, že tohle je na mém životě dobré a cením si toho, protože další lidskou tendencí je to, že člověk často do sebe vpouští více to, co se mu na jeho životě nelíbí, přitom to naprosto odporuje objektivitě. Možná Česká republika v mnoha ohledech není ideální a je zde spousta problému, které třeba jinde nejsou, ale stále patříme mezi nejbohatší společnosti světa, stále na nás stát myslí a standardy máme úplně jinde, než většina světa. Jinde lidé mají hlad a pro nás je to naprostý základ. Vím, že tohle je otřepaná fráze, ale pokud se nad ní zamyslíme hlouběji, uvidíme proč je tak moc zlidovělá, protože je v ní obrovská pravda.

A vděčnost nemusí člověk prokazovat, protože je to společensky korektní, ale především kvůli sobě. Pokud budeme přemýšlet spíše nad tím, co máme, než nad tím, co nemáme, budeme šťastnější a o to snad jde každému.

#5 Učte se od druhých

Spousta lidí nevidí hodnotu v tom, co je zdarma. Většinou kolem nás je spousta lidí, kteří poskytují rady do našeho života naprosto zdarma jen tím, že žijí svůj život, tak jak žijí. Vycházet přece nemusíme jen z vlastních zkušeností, ale ze zkušeností všech lidí kolem nás. Proto je lepší míti jich kolem sebe dost, protože nás to dělá moudřejšími, zkušenějšími a bezplatně si můžeme užívat většího rozhledu. Nejvíce toto vnímáme ve vztahu ke svým rodičům. Často se stává, že lidé žijí životy jako jejich rodiče a nebo naopak úplně opačně. Důvodem je právě to, že se poučili z jejich chyb nebo naopak věcí, které přinesly kýžený výsledek. A tím, že to budeme dělat vědomě, se toho můžeme naučit ještě více.

f3993fd0-4e65-4adb-aa91-3f5ce2751cd2

#6 Diferenciace aktivit

Berte tyto rady jako spojené nádoby, vlastně se vzájemně prostupují a v něčem jsou si všechny podobné. Stejně jako vystupování ze stereotypů a získávání více přátel je i diferenciace aktivit dobrým pomocníkem lokální či celkové změny našeho žití. Čím více věcí budu dělat, tím menší pravděpodobnost zklamání může nastat, pokud jedna věc zrovna nevyjde. Pokud jsme mluvili o spojitosti těchto rad, pak tady je to nejvíce vidět. Různorodostí našich aktivit poznáme více a více lidí a snadněji se vypořádáme se stereotypy, protože nás naše aktivity donutí nebýt pasivní.

#7 Zlatá střední cesta a alternativní život

Samozřejmě nic se nesmí brát doslova a zacházet do extrému. Všeho moc škodí a proto je dobré si u všeho najít pomyslnou rovnováhu, které se budeme držet. Stejně jako důležité pro kulturistu je posilování, tak stejně tak důležitý musí být i odpočinek. Lidé se občas do některé věci nadchnou natolik, že si prakticky zavřou dveře k jiné alternativě, proto buďme chytřejší a hlídejme si vyváženost všeho, co děláme.

Další důležitou složkou života musí být zpochybňování předem daných pravidel. Neznamená to, že budu účelově oportunisticky proti všemu, ale zdravě uvažovat o společensky definovaných věcech. Jestli skutečně něco nejde, jak říkají ostatní. Obzvláště pro nás, kteří máme pořád tak nějak zakódováno z minulého režimu, že takhle to je a jinak to nebude.

8816474f1d_85968737_o21

#8 Pravidlo jednoho týdne a jednoho měsíce

Toto pravidlo funguje naprosto jednoduše. Jednou týdně udělejte něco tak, jak jste to nikdy předtím neudělali. Jeďte místo autobusem třeba tramvají, dejte si jinou příchuť oblíbené zmrzliny nebo vyzkoušejte nový sport. Zdá se to jednoduché, ale uvidíte, že vlastně často žijeme dost omezeně a nové věci do sebe nepřipouštíme tak samozřejmě, jak si o sobě myslíme. Pravidlo jednoho měsíce pak funguje tak, že bychom alespoň jednou za měsíc měli udělat to, na co budeme vzpomínat celý život. Opět se to zdá jako poměrně jednoduché, ale upřímně, dokážete říct, co jste tento, minulý a předminulý měsíc udělali a budete na to celý život vzpomínat?

Ve finále se sluší dodat, že vlastně všechno ve Vašem životě je svým způsobem a různou intenzitou Vámi ovlivnitelné. Na to nezapomínejme a žijme tak, jak nás to dělá šťastnými.