Rubrika: TRENDY
 

Tento rok nám odstartují kampaně na historicky druhou volbu prezidenta České republiky, kdo však tento úřad zastával nejlépe? Pojďme si připomenout všechny tři prezidenty, jejich životy, plusy i mínusy. Nezapomeňte na závěr hlasovat pro svého favorita!

#1 Václav Havel

ŽIVOT: Poslední československý a první český prezident Václav Havel se narodil v roce 1938 v Praze. Když se začátkem roku 1968 přicházelo období zvýšené svobody v komunistickém Československu, kterému se říkalo Pražské jaro, byl Havel jedním z těch, kteří požadovali demokratičtější společnost. Avšak záhy poté bylo Československo obsazeno vojsky Varšavské smlouvy, takže se dveře svobody na několik dalších let opět zavřely. To však postihlo i Havla, který byl v té době již jeden z hlavních kritiků režimu.

havel_cernobily

Odseděl si v součtu zhruba pět let. Po převratu v roce 1989 to byl on, kdo se dostal do čela naší země. Poté se z Československa stalo Česko a Slovensko, což Havel nenesl zrovna lehce. Ve funkci byl až do února roku 2003, poté ho nahradil Václav Klaus. 18. prosince 2011 zesnul Václav Havel na následky dlouhodobých zdravotních problémů.

„Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovídám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. O republice všestranně vzdělaných lidí, protože bez nich nelze řešit žádný z našich problémů – lidských, ekonomických, ekologických, sociálních a politických.“

Václav Havel

CHVÁLA: Václav Havel je u nás i ve světě dodnes vnímán jako autorita v otázkách lidských práv. Jsou po něm pojmenovány ulice i parky v ČR i za hranicemi. V Praze jeho jméno nese letiště, knihovna i náměstí. Havel byl několikrát navržen na Nobelovu cenu míru, po jeho úmrtí si lidé na řadě míst republiky připomínali jeho odkaz. Na jeho pohřeb se sjelo velké množství známých tváří z politických i kulturních kruhů z celého světa.

_LB_0488

KRITIKA: Havel je však dodnes také pod palbou kritiky. Jedněm se nelíbí jeho druhá svatba s herečkou Dagmar Veškrnovou, jiným naopak vadí jeho naivní pohled na svět. Kritici mu často připisují neprávem ono sousloví “humanitární bombardování”, které však nikdy takto explicitně nevyslovil. Často je také Havel dodnes v nedobrém připomínán v souvislosti s porevoluční ekonomickou transformací, která neproběhla tak rychle, jak by si lidé přáli. Některým vadí i to, že se po Havlovi pojmenovává kdeco.

#2 Václav Klaus

ŽIVOT: Václav Klaus se narodil v roce 1941 v Praze v době Protektorátu. Před revolucí vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v hlavním městě. Politicky se začal angažovat po revoluci v Občanském fóru, především je však spjatý s nástupnickou ODS, kterou několik let vedl. Byl ústřední postavou při rozdělení Československa na přelomu let 1992 a 1993.

Besuch des Tschechischen Staatpräsident Vaclav Klaus an der Universität Bayreuth Fotograf Peter Kolb

Od roku 1992 až do roku 1997 byl předsedou vlády, po Havlovi se roku 2003 stal druhým prezidentem České republiky. Je značně spojen s polistopadovou ekonomickou transformací, otec kuponové privatizace. V roce 2008 byl zvolen i na druhé funkční období hlavou Česka a o pět let později ho nahradil jeho někdejší politický sok Miloš Zeman. Dodnes se Václav Klaus vyjadřuje k veřejnému dění u nás i ve světě, známý je například svým zdrženlivým názorem na fungování Evropské unie a globální oteplování. Se svou ženou Livií má dva syny.

„Řešení není v ničem jiném než v důsledném zavedení tržních vztahů, jedině ty nám ukáží, kdo si co skutečně zaslouží. Neztratí se v nich ani ti eventuální Einsteinové nebo van Goghové, ztratí se v nich však zcela jistě ti, kteří toho k našemu krajíci budou přidávat příliš málo a kteří byli zvyklí, že toho bez zásluhy dostávali moc.”

Václav Klaus

CHVÁLA: Václav Klaus si řadu příznivců získal svým negativním postojem ke globálnímu oteplování, Evropské unii, multikulturalismu i homosexualitě. Obdržel Čestnou medaili T. G. Masaryka či Puškinovu medaili od ruského prezidenta Vladimíra Putina. Napsal desítky knižních titulů, některé byly přeloženy do řady jiných jazyků. V roce 2012 založil obecně prospěšnou společnost nazvanou Institut Václava Klause.

JBA2190ea_142002_4623853

KRITIKA: Václav Klaus je paradoxně kritizován za téměř všechny postoje, které naopak jeho podporovatelé chválí. S úsměvem celý národ sledoval, kterak si Klaus schoval ono slavné protokolární pero. Na konci svého druhého volebního období pobouřil veřejnost rozsáhlou amnestií. S Milošem Zemanem byli oba kritizováni za takzvanou “opoziční smlouvu”, která sebou nesla nejednu politickou kauzu.

#3 Miloš Zeman

ŽIVOT: Třetí český prezident Miloš Zeman se narodil v Kolíně roku 1944. Vystudoval v Praze Vysokou školu ekonomickou,  v roce 1968 vstoupil do Komunistické strany, ale protože nesouhlasil s okupací vojsk Varšavské smlouvy, tak byl vyloučen. Na konci osmdesátých let minulého století se účastnil protestů proti režimu, následně se zapojil do polistopadové politiky. V roce 1993 se dostává do čela ČSSD a dovede tuto stranu na vrcholnou politickou scénu.

miloš-zeman

Jeho první pokus o křeslo prezidenta se nezdařil, Miloš Zeman tehdy odešel na sedm let z politiky. V roce 2010 se však vrátil s novou stranou SPOZ, která ovšem pohořela ve volbách a nedostala se do sněmovny. O tři roky později se Miloš Zeman dočkal a stal se vůbec prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky, když v druhém kole porazil Karla Schwarzenberga. Před nedávnem oznámil, že hodlá kandidovat i na druhé funkční období.

„Dělat si legraci z druhých je možné pouze tehdy, když si ji děláte sami ze sebe.“

Miloš Zeman

CHVÁLA: Miloš Zeman je v posledních letech obdivován především pro svůj postoj k migrační krizi. Je to bez pochyb zdatný rétor a podle jeho fanoušků nazývá věci pravými jmény a nechodí zbytečně okolo. Lidé na něm oceňují to, že má dobré vztahy s Čínou a Ruskem. Zeman několikrát do roka jezdí po republice a navštěvuje jednotlivé kraje a náměstí menších i větších měst a diskutuje s občany. Část ze svého prezidentského platu posílá do fondu na umoření státního dluhu.

Miloš-Zeman-a-František-Papež

KRITIKA: Zeman je ovšem mnoha lidem trnem v oku. Jeho odpůrcům například vadily vulgární výrazy v rádiovém rozhovoru, podlézavý přístup k Rusku a Číně a nadměrné pití. V pořádku není na 100 % ani Zemanův zdravotní stav. Tisíce odpůrců mu pak v centru hlavního města v roce 2014 symbolicky vystavily červenou kartu, následně na něj na Albertově padala rajčata i vajíčka. Zeman je však kritizován i za výběr svých spolupracovníků, jeho kancléř stále nemá prověrku a jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka nemají v oblibě ani jeho příznivci. V roce 2007 byl pravomocně odsouzen k omluvě a pokutě za lživé nařčení novináře. Soudní spor vede se státem kvůli Zemanovi i Peroutkova vnučka.

ANKETA


survey software