Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE NOVINKY
 

Chcete zeefektivnit své pracovní úsilí? Nemáte času nazbyt a nestíháte se tak učit všechny potřebné nové znalosti. Poté vás jistě budou zajímat níže uvedené výzkumy, které mohou vést k poznání, že učit se ve spánku nebude muset být v blízké budoucnosti pouhou sci-fi myšlenkou.

Rozsáhlé vědecké výzkumy v této oblastí dokazují, že i když spíme, mozek funguje na principu našeho nevědomí a vykonává nespočet úloh. Prováděl se například pokus, tvořen na spících lidech. Poté, co zabředli do hlubokého spánku, pustil se nějaký zvuk či aplikoval pach. Mozek v tu chvíli začal reagovat obdobně jako za plného vědomí. Při příjemné vůni zahájil hlubší dýchání, naopak v případě nepříjemného zápachu bylo cítit kratší a mělčí dýchání.

učená

Po probuzení pokus pokračoval opětovným přehráním stejného tónu či čichání stejného pachu. Nestalo se, že by člověk vědomě označil tón či pach za známý, jeho mozek ovšem reagoval jako na známý podnět.

Zároveň je známý fakt, že ve spánku si mozek jakýmsi způsobem znovu přehrává a promýšlí všechny události, které během dne aktivně zpracoval. Kvalitní a dobrý spánek tak v tomto ohledu pomáhá k lepšímu zpracování nových vjemů. Dobrou radou pro kvalitní učení je tak: mějte dostatek dobrého spánku.

učení spanek

Závěrem je zapotřebí dodat, že nějaká konkrétní technologie či postup na učení se ve spánku pochopitelně prozatím neexistuje, uvedené experimenty však mohou napovídat, že pokusy studentů, kteří spávají na atlase s cílem naučit se zeměpisu, nemusí být tak úplně naivní, jak se na první pohled může zdát.