Rubriky: TECHNOLOGIE NOVINKY
 

A pak, že jsou fyzické klávesnice mrtvé. Když někdo dnes vytáhne z kapsy telefon, pod jehož displejem se nacházejí fyzické ovládací prvky, pomalu čekáme, že z druhé kapsy vytáhne kyj a pazourek. Ne, BlackBerry tyto předsudky o pravěku zavrhuje a přichází s novinkou, která se jmenuje BlackBerry Mercury DTEK 70.

Kanadská firma, kterou lze považovat za průkopníka mobilního průmyslu, se snaží zaplnit vznikající díru na trhu. Ne každý totiž touží po telefonu s nakousnutou hruškou nebo po velkých plachtách čínské výroby. Hraje to na fakt, že někomu klávesnice prostě chybí.

blaccberry

Fyzická klávesnice však není pouhým nástrojem pro psaní. Jako celkem funguje jako touchpad pro ovládání uživatelského prostředí telefonu. Aby nebyl skok zpátky do minulosti takový, i u Mercury se můžete jeho 4,7 palců velikého displeje dotknout. A bude vás dokonce poslouchat – je totiž dotykový a lze s ním telefon standardně ovládat.

Oficiální release tohoto modelu bude až během veletrhu Mobile World Congress, již nyní však víme, že se můžeme těšit na kvalitní fotoaparát (pravděpodobně až 18 MPx!), 3 GB RAM a 32 GB úložiště. Opomenout nelze ani operační systém – bude jím všudypřítomný Android.

Tím hlavním, podle čeho budou telefon Mercury uživatelé posuzovat, je však právě přítomnost ikonické qwerty klávesnice. Jak si na trhu tento mix standardního androidího telefonu a klasického BlackBerry povede, toť otázka. Buď může navázat na staré dobré časy, kdy se BlackBerry především v Americe stalo doslova modlou, nebo následovat příklad Microsoftu a jeho Lumií, které postupem času opouští trh, své majitele i srdce těch nejzarytějších podporovatelů Windows Phone.

blackberry

Další otázkou je to, jak se potenciální zákazníci vyrovnají s designem nového telefonu. Na první pohled se totiž nelze ubránit myšlence, že vypadá jako trochu nepovedený hybrid.