Rubriky: TECHNOLOGIE NOVINKY
 

Na svůj smartphone si můžete nainstalovat spoustu blbostí. Pak jsou tady ale i aplikace, které doslova pomáhají světu a usnadňují život lidem, kteří ho tak snadní nemají. Příkladů z té první skupiny znáte asi hodně, ale za užitečné aplikace bychom mohli jmenovat třeba Aipoly.

Jedná se o apku, která pomáhá slepým vidět skrz jejich smatphone. Prostě rozpoznává věci, které jim skrz hledáček foťáku ukážeme – zvládá až tři za vteřinu. Když věc rozpozná, nejen, že její název ukáže na displeji, ale taky ho přečte nahlas.

aipoly-vision-app

 

Pomáhá hlavně ve chvílích, kdy si na danou věc slepec nemůže nebo nechce sáhnout, a přesto potřebuje vědět, o co se jedná. Ale na druhou stranu – může s ní být spousta srandy i pro lidi, kteří mají zrak v pořádku, a i jim může přinést spoustu nových informací. Taky máte někdy problém, že absolutně netušíte, která kytka je která?

Ipoly rozpoznává nejen běžné věci, ale i druhy rostlin, zvířat, jednotlivá jídla… A dokonce i barvy. Což se hodí hlavně barvoslepým.

Je ale nutno dodat, že Aipoly fakt není dokonalá. Ale vy jste si snad nikdy nespletli veverku se slonem?

die_app_aipoly_beschreibt_blinden_die_welt_manchmal@1x

Aplikace je zatím ke stažení pouze na iOS, pro Androidy bude k dispozici 15. dubna. Bude vám fungovat, i když nemáte připojení na internet a je schopná na vás promluvit hned v 7 jazycích – francouzsky, japonsky, španělsky, italsky, arabsky nebo německy.

 

A kromě toho – vývojáři právě pracují na funkci, která rozpozná celé scenérie – uživatel namíří mobil například do ulice a aplikace mu řekne mnohem víc. Dozví se, že je tam např. lampa, vedle ní sedí pes a za ním jezdí auta. Je vidět, že budoucnost vážně není až tak daleko.

Mrkněte na video, uvidíte, jak všechno funguje a jak jsou s ní spokojení první uživatelé!