Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TRENDY FILMY
 

Sedm románů o Harrym Potterovi, případně jejich osm filmových zpracování, zná každý. Příběhy o brýlatém čaroději dokáží uchvátit malé děti i dospělé. Pojďme se zaměřit na jména některých hlavních hrdinů, případně na názvy kouzel. Ač se to nemusí na první pohled zdát, J.K. Rownlingová (JKR) volila jména tak, aby jejich význam odpovídal povahovým vlastnostem, vzhledu či chování jejich nositelů. Některá jsou zase vtipnou slovní hříčkou.

Harry – kým jiným začít. Je anglosaského původu a znamená moc. Údajně šlo také o oblíbené jméno JKR.

Albus – z latinského původu lze odvodit významy jako bílý nebo moudrost.

Dumbledore (Brumbál) – ve staré angličtině znamenal čmelák. Proč by měl být Brumbál čmelák? JKR si ho tak prý představovala: chodícího po hradě a bručícího si pro sebe.jména albus

Draco – již z názvu vyplývá, že v latině slovo znamená drak. Zároveň odkazuje na řeckého vládce (Draco), který byl velmi krutý a přísně trestal za jakékoliv zločiny.

Malfoy – jde o složeninu slov z francouzštiny. V originále znamená “mal foi” špatná víra, případně jako zlý skutek.

Lucius – jaký jiný význam by měl Lucius mít než ďábel (Lucifer).

Bellatrixženská válečnice. Jak příznačné.

Profesor Binns – bin je anglicky koš. Evokuje to pocit, že jeho předmět je odpad

Cho – v korejštině nalezneme cho jako výraz pro krásu. Není divu, že se do ní Harry zakoukal.

Ginny –  vyhází z italského Ginevra, což znamená žena lidu. Ano, Harryho druhá (a poslední) láska byla skutečně svým způsobem prostá.

Lupin – Zde hledejme ihned několik významů. Lunar = měsíc, lupin = vlčí, canis lupus = odborně vlk. Vše dokresluje křestní jméno Remus – společně s bratrem (Romulus) zakladatel Říma. Oba byli odkojeni vlčicí.

Minerva – v římské mytologii bohyně moudrosti, v řecké bohyně války. Moudrá a bojovná, to sedí.jména

Moody – náladový, přesně takový Alastor byl.

Pettigrew – u našeho malého podrazáka se  JKR vyřádila. Pokud si jméno rozdělíme, vznikne nám petty – grew. Grew znamená vyrůst, petty malý či malicherný. Při jiném rozdělení: pet – I – grew zjistíme, že si jméno lze vyložit také jako vyrostl z domácího mazlíčka. Všechno sedí.

Ronporadce krále. Ano, Harryho věrný parťák

Sirius – nejjasnější hvězda na noční obloze. Je součástí souhvězdí Velký Pes (Sirius se proměňoval v psa).

voldemor

Voldemort, Lord – čaroděj na závěr. Jeho jméno vychází ze středověku, kdy existoval temný čaroděj Voldermortist. Význam? Lord zla. Podle legendy měl očarovávat dobré lidi a podplácet zlé, aby se pokusil zničit Merlina. Pokud si jméno Voldemort rozložíme, ve francouzštině znamená Vol de mort utéci smrti. Ano, viteály. Aby toho nebylo málo, mort je význam, často spojován se smrtí.

 

Takových podobných významů je v knize nespočet. Názvy kouzel či jiná jména, to vše má svůj význam, který ještě podporuje již tak dokonalý příběh…