Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TRENDY
 

Dva světy. Dříve jeden stát byl po druhé světové válce roztříštěn na dvě země 38. rovnoběžkou. Na Spojenými Státy financovaný jih a SSSR a Čínou podporovaný diktátorský sever. Po rozpadu sovětského bloku však Korejci ze severu přišli o klíčové dotace od svých dvou komunistických přátel. A od té doby jakoby se ve vývoji KLDR zastavil čas.

Jižní Korea je nám dnes známá jako jedna z nejbohatších zemí světa. Firmy jako Hyundai, Kia, Samsung nebo LG známe asi všichni. Navíc se šíří po světě i specifická odnož korejského popu, kterému se říká k-pop a sledují ho milióny lidí na planetě. Jak by tedy probíhalo srovnání těchto zemí v několika ohledech?

Jihokorejská skupina 2NE1

Ekonomika

Jaké byste řekli, že je HDP Severní Korei? V roce 2011 to bylo něco málo přes 12 miliard USD. To zní celkem hodně, ale když přidáme hrubý domácí produkt České republiky, který je 208 miliard USD, tak to zní až neuvěřitelně. Navíc mají více jak dvojnásobek obyvatelstva. S Jihokorejci se nemůžeme měřit ani my, ti mají 1,308 biliónu USD za rok. Severní ekonomika by se tak vešla do té jihokorejské 109 000 krát! Je pravda, že má Jižní Korea skoro 50 miliónů obyvatel, ale ten rozdíl je opravdu neobvykle markantní. Chudoba však postihuje i Jižní Koreu (15% obyvatel), zejména starší důchodkyně, které si často dopomáhají k penězům prodáváním svého těla.

Salutující děti z KLDR

Zdravotnictví

Na jedné straně špičkové zdravotnictví v Jižní Korei a na druhé straně operace při svíčkách či uhánění lékařů na alkohol či jídlo. Jižní Korea se loni potýkala s virem MERS, který si tam vyžádal desítky obětí. Informace o zdravotnictví v Severní Korei se dozvídáme pouze díky šťastlivcům, kterým se povedlo ze země uprchnout. Na hrůzný stav severokorejských nemocnic upozornila před pár lety agentura Amnesty International, která díky rozhovorům s bývalými občany zjistila, že doktoři nemají kolikrát ani dostudováno, všudypřítomná špína ve zdravotnických zařízeních způsobuje šíření epidemie. Anestezie se skoro nepoužívá (a to ani například při vyndavání slepého střeva!) a injekční jehly jsou na více použití.

Svatba v období řádění viru MERS v Jižní Korei

Armáda

A tady už to začíná být zajímavé srovnání. Severní Korea investuje celou čtvrtinu svého (ale i tak malého) HDP do zbrojení. Její armáda čítá 1,1 mužů a žen a proto patří mezi největší na světě. Navíc má přes 4000 tanků. Jižní Korea naproti tomu má zhruba poloviční počet tanků (2700) i vojáků (600 tisíc). Jižní Korejci navíc prohrávají také v počtu bojových letadel a lodí. Dávají však do armády dvakrát více než jejich rivalové ze severu, navíc s nimi cvičí i armáda USA a mají výrazně modernější techniku, než komunistický soused. Největší strach budí severokorejský jaderný program, který dokáže Soul srovnat se zemí.

Kim Čong-un musí být veselá kopa

A tak dále

A takhle bychom mohli pokračovat dále! Zatímco v Severní Korei má přístup k internetu pár tisíc vyvolených, tak v Jižní Korei mají dokonce jeden z nejrychlejších na světě přístupný úplně všichni. Zatímco zpěváci zmíněného k-popu střídají každý den barvu vlasů, způsoby střihů a navštěvují velmi populární plastické kliniky, tak na severu je omezen i výběr účesu na pár schválených stranou. V Jižní Korei je většina obyvatel křesťanského vyznání, naopak v KLDR jsou to téměř dvě procenta. Režim sice náboženství nezakazuje, ale snaží se ho maximálně omezovat.

Bůh je v KLDR jen jeden. Zakladatel republiky Kim Ir-sen.

Elektřina? Satelitní fotografie nočního Soulu jsou více osvětleny, než celá Severní Korea. Kromě toho se ve stalinistickém státě najdou stále pracovní tábory. Mlácení a bití občanů, kteří jsou chycení při snaze emigrovat, je na denním pořádku. Dodnes tomu však napomáhá i Čína, která vrací uprchlíky zpět do KLDR již pěknou řádku let. A co teprve pokud spácháte nějaký zločin proti systému? Klidně vás pověsí.

Armáda KLDR čítá neuvěřitelné množství žen!

Bídnou finanční situaci řeší Severokorejci dost rázně. Nechávají prodávat své zahraniční diplomaty drogy, které legálně vyrábějí na svém území. Posílají dělníky například do Ruska a Číny, kde je sedřou z kůže, aby vydělali peníze na chod režimu. Jiná než schválená literatura pravděpodobně neexistuje a o autu se může drtivé většina obyvatelstva leda zdát. Propaganda a síť udavačů jsou v zemi tak silné, že si vláda troufla povolit telefony, z nichž odposlouchává jen důležitou část občanů. Jakýkoliv odpor se totiž už téměř v zárodku setká s někým, kdo jej oznámí úřadům. Co si však lidé v hlavě doopravdy myslí? Připomíná nám to hrůzostrašné Orwellovo dílo 1984.

V Severní Korei se svítí opravdu střídmě.