Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TRENDY
 

Fair play je základní předpoklad každého sportovního klání. Bohužel ne každý sportovec se dle těchto nepsaných pravidel a norem chová. To však neplatí pro Američanku Abbey D’Agostinovou. V rozběhu olympijského závodu na 5 000 m se rozhodla pomoci své soupeřce, která po pádu na zem nevypadala v pořádku, místo toho, aby sama bojovala o účast ve finále. 

V Riu se běžel jeden z rozběhů závodu na 5 km žen. Během něj se najednou k zemi skácela Novozélanďanka Nikki Hamblinová, přičemž do kolize se nešťastně připletla i Američanka D´Agostinová. Ta okamžitě vstala a byla schopná pokračovat v závodě. Zbytek pole ještě nebyl tak daleko na to, aby se nemohla pokusit jej dostihnout. Na to však neměla ani pomyšlení. Novozélanďanka totiž nevypadala, že je úplně v pořádku a nezvedala se.  fair play3

D´Agostinová se v tu chvíli zachovala v duchu fair play a olympijské myšlenky. Místo toho, aby se ještě pokusila dohnat zbytek startovního pole, se rozhodla nabídnou Hamblinové pomocnou ruku. A to jak obrazně, tak doslova. Přeci jenom se jednalo o olympijský závod a tak obě atletky cítily potřebu jej dokončit. Hamblinová tak s očividnými bolestmi kolena a v podepření své zachránkyně dokulhala do cíle. Poté se dokonce musela posadit na kolečkové křeslo.

fair play4

Opět se tak jednou ukázalo, že fair play ze sportu ještě nevymizelo. Byť obě závodnice dorazily do cíle o více než dvě minuty později, než jejich soupeřky, byly to právě ony, kdo sklízel největší ovace. Hrdinnost, respekt, úcta a vybrané chování, to ocenili jak diváci na stadionu, tak následně i na sociálních sítích. I sama Hamlinová byla chováním Američanky dojatá.

fair play

Fair play přineslo happy ending, obě závodnice mohou startovat ve finále

A kdo ví, třeba se z děvčat, které se do onoho osudného závodu vůbec neznaly, stanou skvělé kamarádky. Tedy, až po finále, do kterého mohou obě nastoupit. Americký a novozélandský tým totiž vznesl protest, který příslušná komise uznala jako platný. Potlesk tedy patří i jí, za chování, v němž prokázala lidskost a toleranci.

Takto vypadají správné olympijské hry. Vedle dopingových skandálů se příběhy jako tento nebo ten o gymnastkách Severní a Jižní Koree, které si pořídily společnou selfie i přes znepřátelenou náladou svých zemí, krásně vyjímají.

fair play5