Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT
 

Barvy jsou ve vnímání světa a našeho okolí extrémně důležité. Abychom si uvědomili, jak veliká tato důležitost je, podívejme se na chvíli na svět černobílýma očima. Čeká na vás hádanka, při které budete poznávat ovoce, zeleninu a další potraviny bez toho, aniž byste viděli jeho skutečné barvy.

Princip této hádanky, nebo chcete-li hry, je jednoduchý. Před sebou vždy uvidíte jeden černobílý obrázek. Vaším úkolem bude vybrat ze dvou názvů ten, který patří potravině, která se bude nacházet na obrázku. Zdá se to jako velmi snadné, uvidíte však, že tomu tak není. Barvy hrají extrémně důležitou roli v tom, jak objekty před sebou vnímáme. Přesvědčte se sami, jak jsou důležité:

#1 Brambora nebo sladká brambora (batáty)?barvy#2 Káva nebo kakao

kafe

#3 Koriandr nebo petržel?

bylinka

#4 Meloun Honeydew nebo Kantalupe?

meloun#5 Kečup nebo barbecue omáčka?

kečup

#6 Citrón nebo limetka?

citorn

#7 Majonéza nebo jogurt?

jogurt

#8 Obyčejný banán nebo plantain?banan

#9 Cukr nebo sůl?

cukr

ŘEŠENÍ:

#1: Obyčejná brambora. Vidět barvy, jasně poznáte, že to není batát, který je typický svým zbarvením do červena.

#2: Káva

#3: Petržel

#4: Meloun Honeydew. Oba tyto typy melounů jsou z třídy cukrových melounů. Honeydew disponuje světle zelenou dužinou, zatímco Kantalupe je uvnitř meruňkově oranžový.

#5: Kečup

#6: Citrón. Zelená nebo žlutá, že?…

#7: Majonéza

#8 Banán Plantain. Rozdíl mezi tímto typem a klasickým banánem je jednak ve zbarvení (Plantain je zelený) a jednak ve způsobu konzumace. Oproti žlutému banánu nelze Plantain prakticky jíst samotný, vždy pouze v po tepelné úpravě.

#9: Cukr

Kolik z devíti hádanek jste uhodli? A vědět jste všechno nebo jste u některých potravin tipovali? Znali jste vůbec všechny potraviny? Pochlubte se nám do komentářů!