Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TRENDY NOVINKY
 

Pamatujete si, jak jste říkali, že to polévání vodou je úplně k ničemu? Všichni se tomu smáli a přitom má tahle kampaň další důvod k oslavě. Projekt univerzity Massachusetts Medical School objevil díky té ‘trapné challenge’ gen, který spouští právě ALS – Amyotrofickou laterální sklerózu.

Asi ne úplně každý, ale většina těch, kteří se před dvěma lety zúčastnili polévání ledovou vodou, přispěla právě ALS asociaci. Právě nedostatek financí bránil tomu, aby se vědci pokusili proti této nemoci něco vymyslet. Hodně lidí tehdy nadávalo, že se jedná o americkou asociaci a lidé s ALS například v naší republice, tak z peněz neuvidí vůbec nic. Jenže peníze se vybírali nikoliv na pomoc nemocným, ale na podporu výzkumu.

foto02

Výzvy Ice Bucket Challenge se před lety zúčastnili i profesoři a studenti na jednom z olomouckých gymnázií

Díky 1 miliónu dolarů, který se nasbíral po celém světě a kterou asociace věnovala vědcům, se přišlo na to, který gen spouští tuto zákeřnou nemoc. Což samozřejmě otevře dveře pro badatele z celého světa a značně to usnadní práce na výrobu léků proti ALS! Které pak ve finále samozřejmě nebudou vlastni jen Američané, ale budou k dispozici i ostatním státům.

Gen, který za všechno může, se nazývá NEK1! Ten znepříjemňuje život mnoha lidem už příliš dlouho, tak snad se vědcům podaří ho nějak zneutralizovat a projevy nemoci nebo i ji samotnou přímo porazit! Výzvu tenkrát podstoupila spousta amerických, ale i českých osobností – například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, zakladatel Microsoftu a nejbohatší člověk na světě Bill Gates či české zpěvačky Marta Jandová a Lucie Vondráčková.