Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE
 

Jak ušetřit a zároveň trochu ošálit giganta mezi výrobci mobilních telefonů předvedl kutil Scotty Allen. Rozhodl se, že nechce platit za iPhone tak vysokou cenu, za kterou se prodává, a prostě si ho sám postavil z náhradních dílů. Světe div se, ono to fungovalo.

Možná, že i vy jste již někdy na internetu narazili na článek nebo zprávu, která hlásá, že náklady společnosti Apple na materiál pro výrobu telefonů představují ani ne jednu čtvrtinu ceny celého přístroje. A ano, je to skutečně pravda a je to logické. Steve Jobs nezakládal Apple jako charitativní organizaci. Z něčeho musí tvořit zisk a jako jeden z největších prodejců mobilních telefonů má na takovou cenotvorbu právo. Scotty Allen však v těchto úvahách zašel ještě dále. Řekl si, že, pokud existuje možnost sehnat si všechny díly, ze kterých se iPhone 6S skládá, že si jej zkusí sám postavit dohromady.

Allen je totiž náruživým kutilem, moderní technologie ho baví a tak v této výzvě neviděl problém. Na začátek odhalme, že se mu jeho nápad skutečně povedlo realizovat a sestavil telefon ze součástek, které jej stály 300 dolarů (cca 7 500 Kč). Ne vše je však tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Shánění komponent zabralo Allenovi více času a úsilí, než si původně představoval.

iphone

Musel se dokonce osobně vypravit do Číny, aby některé součástky sám vyhledal a zakoupil. Do Číny, protože, zde seženete opravdu vše. Mnohdy však ne na první pokus. A to se stalo Allenovi “osudným”. Jeho hon za co nejlevnějším iPhonem se totiž po čase přeměnil v jakési bláznivé dobrodružství s cílem iPhone vůbec sestavit. Bez ohledu na peníze.

Některé komponenty totiž musel Allen kupovat po více kusech, jelikož se jednotlivě nedaly sehnat, jindy musel naopak jednu součástku pořizovat na několik etap. Jako například displej, který koupil po vrstvách a poté nechal zkompletovat na míru. Některé komponenty, jako například základní desku, Allen vykuchal ze starých a rozbitých telefonů.

Jako puzzle nakonec tento dobrodruh svůj vysněný iPhone poskládal. Telefon fungoval a cena všech komponent nepřesáhla 300 dolarů. Co na tom, že za nebo nákupy nepoužitelných součástek zaplatil přes tisíc dolarů. Plus náklady na cestování a v neposlední řadě je třeba připočítat také strávený čas. Výsledný telefon je však od originálu iPhonu k nepoznání a to to přesně Allenovi šlo!

Nakonec z toho všeho vyšel zajímavý experiment, na jehož celý průběh se můžete podívat v Allenově videu: