Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TRENDY
 

Lidé nejen u nás, ale třeba i v celé Evropě si vlastně ani neuvědomují, jaké mají štěstí, že žijí tam, kde žijí. Jedním z důkazů je i to, kolik si toho můžeme dovolit. Následující fotografie srovnávají státy podle toho, jak vypadá běžný nákup potravin v různých zemích světa.

Nutno podotknout, že u některých států to rozhodně neukazuje standart a spíše mají snímky ukazovat, co zmíněné národy preferují při nákupu potravin. Jí západní civilizace opravdu tak nezdravě a co se vlastně jí v Africe a Asii? Zde je srovnání dvacítky států.

#1 Německo

Naši západní sousedé si, stejně jako my, rádi pochutnávají na dobrém pivu či uzeninách. Nechybí zelenina, mléčné výrobky a bílé pečivo. Zkrátka takhle podobně jedí i Češi. Je nutno dodat, že kvalita potravin v Německu je stále na poněkud jiné úrovni a mnohdy za výhodnější cenu.

#2 Indie

V druhé nejlidnatější zemi jsou bohužel nůžky mezi chudými a bohatými daleko více rozevřeny a proto je třeba si uvědomit, že následující fotografie je spíše z rodiny, která má nadprůměrné příjmy. Nesmíme zapomenout zmínit, že v indické domácnosti nesmí chybět vyhlášené koření a hromada zeleniny.

#3 Japonsko

Japonci se dožívají nejvyššího věku ze všech národů na světě. I když tento trend pomalu klesá, pořád velkou část japonského jídelníčku zabírají kvalitní mořské ryby a pro Asii typická rýže. Vliv západu na stravování Japonců je však nepopiratelný, to také vede právě k onomu poklesu náskoku Japonska v délce života.

#4 Mexiko

Mexiko je známé hlavně pro své pálivé pokrmy, které jsou stále tradicí ve většině domácností. Pití je však, aspoň dle obrázku, již čistě americké.

#5 Turecko

I tu Turecko je známé ve světě svou kuchyní. Na fotce vidíme především potraviny vhodné k posnídání.

#6 Ekvádor

Stát v Jižní Americe se stravuje především rostlinně. To však občany vůbec nedělá méně usměvavé, mimochodem první fotografie, na které je vidět, že o penězích to vážně není.

#7 Francie

Klasická evropská rodinka. Možná bychom čekali trochu více vína, které je pro Francii tak typické.

#8 Čad

Ano, i takhle vypadá strava některých lidí. Už dlouho se srovnáváme s nejbohatšími a zapomínáme mnohdy na to, jak dobře se máme v porovnání s těmi nejchudšími. Ekonomická situace se v Čadu velmi pomalu zlepšuje, protože v jeho jižní části se údajně nalezla poměrně nedávno ropa.

#9 Čína

A tady je jedno velké ale. Tohle sice může být běžný nákup potravin v nějaké čínské rodině, ale rozhodně se nejedná o standart. Pokud jsme u Indie mluvili o rozevřených nůžkách, pak pro zemi pandy to platí dvojnásob. Někteří lidé totiž v centrální části Číny stále obdělávají své políčka primitivními nástroji, zatímco bohatá například přístavní města se mohou chlubit vysokou životní úrovní.

#10 Itálie

Tato krásná jihoevropská země vás asi také zase tolik nepřekvapí. Rajčatové omáčky, těstoviny, výtečné pečivo a kvalitní olivový olej.

#11 Kuvajt

Malá země u Perského zálivu rozhodně není nějakým chudákem. Díky nálezům ropy, které činí podle odhadů až 9% celkové světové zásoby této suroviny se nemůžeme divit, že si tam lidé žijí na vysoké noze. Ostatně ona sama kuchyňská linka vypadá, že byla pořízena snad jen pro tuto fotografii. Přístup k moři zajišťuje dostatek ryb na jídelním stole.

#12 Lucembursko

Půlmilionové Lucembursko také nedře zrovna bídu s nouzí. Patří mezi nejbohatší státy Evropy a podle toho se také stravují jeho občané. A věděli jste, že na takovou malou zemičku připadá zhruba 200 bank?

#13 Mali

A opět usměvavá africká rodinka! Jídlo není zrovna pestré, jako u nás, ale lidé na Mali jídlo ke štěstí evidentně zase tolik nepotřebují.

#14 Mongolsko

Stát proslulý kočovným životem a jízdou na horském sedle má také něco do sebe. Najdete zde klasické potraviny, které znáte z Evropy.

#15 Polsko

Z celého výčtu států se nám asi nejvíce budou podobat Poláci, kteří jsou známí například tradičními druhy pečiva.

#16 Kalifornie, USA

Západní stát Kalifornie je v USA známý pro svůj zdravý životní styl. Lidé se tam udržují fit a vůbec neodpovídají americkému standartu obžerství. Tato rodina tedy ukazuje spíše menší část populace Kalifornie, ale většinovou část USA.

#17 Austrálie

Australané si poměrně potrpí na zdravý životní styl!

#18 Bhútán

Jedná se o malou asijskou zemi, která je poměrně uzavřená před světem. Česko je jednou z mála zemí, která má s tímto sympatickým státečkem, který má ve vlajce draka, diplomatické styky. Co se kuchyně týče, je Bhútán poměrně často spojován hlavně s rýží a zeleninou, ostatně jak je vidět na snímku.

#19 Guatemala

Stát ve Střední Americe, který je znám pro své nádherné pralesy. Jedná se o zemi rozvojovou a to se projevuje i na množství a různorodostí potravin. Lidé zde jedí často luštěniny, rýži, ovoce a zeleninu.

#20 USA

Nemohli bychom vás zklamat a nedat sem klasickou ukázku amerického jídelníčku. Cukr střídá sůl a nejtučnější jídla z celého světa pomalu padají ze stolu. Člověk se vlastně nediví, proč je USA nejobéznějším národem na světě, neříkejte, že byste si taky pod tíhou těchto pokušení nedali říci.

Tak či onak, kvalita a množství potravin rozhodně neodráží spokojenost či kvalitu života. Berme proto tyto obrázky jako spíše takový vhled do kuchyní různých států. Važme si toho, co máme a jezme trochu zdravěji.