Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE
 

Takhle to má vypadat! Souznění mezi člověkem a zvířetem. Japonci totiž vytvořili speciální tunely pod železnicí, aby želvy mohly bezpečně překonat koleje a nezasekly se například v nějaké výhybce. 

Ač se to zdá, jako krystalický projev lásky ke zvířatům, je to spíše dvousečné. Želvy totiž poměrně zpomalovaly proslulé japonské rychlovlaky, buď srážkou nebo právě narušením prostoru výhybky. Proto se dalo dohromady pár chytrých hlav z vodního parku Suma Aqualife a West Japan Railway Company a vytvořily cesty, které řeší problémy, jak minimalizovat uhynulou zvěř v případě srážky s vlakem, ale také četná zpoždění, která tito plazi způsobovali především od května do září.

Vzhledem k tomu, že se Japonsko potýká z úbytkem želv už i předtím bylo opatření, kdy řidič přibrzdil vlak, pokud byl upozorněn na něco velkého jako želva v kolejišti. Japonci si od této akce s tunely, které byly nainstalovány letos v dubnu, slibují, že sníží riziko nehody až desetkrát. Koneckonců i kdyby to pomohlo jen jedné želvě, mělo by to svůj smysl.

turtle-tunnel-train-track-safety-japan-railways-2

Želva ve výhybce byla až donedávna velký problém japonských železnic!