Rubrika: ŽIVOT
 

Šunka za deset korun? Beru to! Ale to, že v té hmotě vlastně žádná šunka není, to už nás nezajímá. Podvědomě tak nějak všichni tušíme, že to, co si v obchodech kupujeme, není to, co nám prodejci nabízejí. Ale jen málokdo z nás to doopravdy řeší. Výrobci se nás snaží všemožně obalamutit a výsledkem je to, že si kupujeme velmi nekvalitní potraviny. Vždyť Česká republika je takovým malým kontejnerem ostatních zemí Evropy.

Kdyby to, co se v potravinách doopravdy skrývá, bylo napsané na obalu, asi bychom svoje nákupní návyky poněkud přehodnotili. Jenže to tam napsané není – a my do sebe dál cpeme ty největší s*ačky, protože cena je přeci nejdůležitější!

Na tenhle problém se snažil upozornit český grafický designér Michal Drapák, a to velmi zajímavým a originálním způsobem. Vytvořil totiž sérii fiktivních obalů potravin, které jasně ukazují, co za svinstva se skrývá uvnitř všech těch lákavě vypadajících výrobků. Rozhodně nechtěl poškodit žádného z výrobců, jen se snažil donutit lidi, aby se konečně zamysleli nad tím, co kupují. Otevřou vám tyhle obaly oči?

Dáte si obarvenou vodu? Žádné ovoce, žádné vitamíny, jen předražen chemie.

obal01

A co teprv taková játrová hmota. Tváří se to jako paštika, ale často uděláte líp, když si ji zhotovíte doma.obal02

Toxické nebo hořické? To už je skoro jedno.obal03

Ne každá čokoláda, kterou si kupujete, je čokoláda. Může to být hnědé a sladké, ale pamatujte, že hnědé je občas i h*vno…obal04

Tohle je jeden z důvodů, proč si i dneska spousta lidí dělá svou vlastní marmeládu v domácích podmínkách.obal05

A když nemáte smetanu, dejte do toho škrob.
obal06

Ty časy, kdy jste narazili aspoň na jedlý sýr s plastovou příchutí, jsou už dávno pryč. Teď je to obráceně.obal07

Maso? Co to je?obal08

Až vás děti zase začnou štvát, kupte jim tohle. Ony budou mít radost a vy se můžete škodolibě smát.obal09