Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE
 

Elektronické přístroje nás obklopují prakticky neustále. Moderní technologie se dostaly do takové pozice, že bez nich si svůj život nedovedeme představit. Jsou všude. Co by se však stalo, kdyby najednou všechny telefony, počítače, hodinky, tablety, televize apod. zmizely? Jsme na nich tak závislí, jak se všude tvrdí?

S nápadem vyzkoušet tento nový model světa přišel americký fotograf Eric Pickersgill. Eric se specializuje na focení každodenních situací. Jednou, sedíce takhle v kavárně a sledujíce okolní, technologiemi protkaný svět, si uvědomil, že takhle to vlastně vůbec nemá být. Zaujala jej především rodina, která seděla u vedlejšího stolu. Poznamenal si o ní do svého deníčku:

“Rodina vedle mě spolu vůbec nekomunikuje. Otec a dvě dcery civí do telefonů. Matka žádný nemá, divá se z okna, smutná a osamělá v obklopení svých nejbližších. Otec občas zvedne hlavu, aby sdělil ostatním nějakou obskurní informaci, kterou našel online.” 

V tu chvíli jej napadl unikátní projekt. Jeho záměrem bylo zachytit běžné lidi při svých běžných činnostech, ovšem tak, aby z nich vypadly všechny technické vymoženosti. Žádné telefony, počítače ani tablety. Holá pravda života, která má ukázat, jak smutné je, když jsme na telefonech závislí.

závislí4

Kromě skvělého nápadu je jedinečný také způsob zpracování. Z fotografií by se mohlo zdát, že Eric nafotil účinkující s jejich telefony, tablety apod., a v postprodukci je odstranil tak, aby se naplno ukázalo, jak jsou závislí a jak nespolečenský život ve skutečnosti prožívají.

závislí8

Místo toho požádal “herce”, na kterých svůj experiment prováděl, aby se vžili do svých běžných situací a zaujaly standardní pózy. Na jeho požádání se v určitou chvíli měli zastavit, fotograf jim odebral všechna elektronická zařízení a až poté stiskl spoušť. Obrázky, které nakonec vznikly, berou dech. Je z nich cítit osamělost, chlad a především nespolečenskost. Simulovaná rodina jakoby vůbec nežila spolu, ale byla otrokem svých chytrých přístrojů.

Moderní technologie mají sloužit k tomu, aby nám usnadnili život, nikoliv, abychom na nich byli závislí. Zamyslete se nad tím, jakým způsobem je používáte a jestli byste náhodou přístup k nim neměli změnit…

  závislí2závislí5závislí10závislí6závislízávislí7závislí9