Rubrika: ZAJÍMAVOSTI
 

Určitě jste slyšeli, že začala jednání o tom, jak by Kuba mohla splatit svůj dluh vůči ČR. Konkrétně naší zemi ostrovní stát dluží 37 miliard korun. To je vůbec největší dluh, který nám jakýkoliv stát má vrátit. Jednou z možností, jenž je momentálně ve hře, je i platba ve formě rumu. Pojďme spolu trochu fantazírovat a zjistit, kolik by dostal každý Čech rumu, kdyby se tento dluh platit pouze v této komoditě a stát by se rozhodl nám jej rozdat?

Podle nejnovějších informací sice Česká republika stále bojuje za to, aby část dluhu byla vyplacena penězi, nebo je tu i varianta platby v lécích, na mnoha diskuzích však lidé žertem přemlouvají stát, aby odmítl peníze a léky a rozdal všechen rum mezi občany. Pravděpodobnost je skutečně malá, ale kolik by to vlastně dělalo na jednoho občana ČR? Pojďme to alespoň hrubě odhadnout.

brandy-barrel-cave

Podle serveru iDnes.cz, který se odvolává na Český statistický úřad, se loni dovezlo 892 000 kilogramů třtinového rumu do ČR za 53 miliónu korun (pokud nepočítáme daň). A teď si vezměme, že by Česku Kuba vrátila celý svůj dluh 37 miliard Kč právě třtinovým rumem.

Kolik kilo rumu by dostal každý občan České republiky?

Lehká trojčlenka nám poradí, že by nám Kubánci zaslali 622 716 981 kilogramů rumu. Pokud by se rozdělil mezi zhruba 10 a půl miliónu obyvatel naší země, pak by vycházelo na každého 59 kilogramů třtinového rumu z Kuby. A to počítáme všechny obyvatele, včetně kojenců, nezletilých i abstinentů.

A co takhle nebrat počet všech obyvatel v zemi, ale vyselektovat ty, kteří ještě nemůžou volit, tedy ani pít kubánský rum. To se dostáváme na cifru zhruba okolo 8 a půl miliónu. Tím pádem by se zvýšil počet fasovaného alkoholu z 59 kg na 73 kg. Takže každý plnoletý občan ČR by tedy dostal 73 kilogramů rumu z Kuby!

bar_a_mixologie_serial_rum

Tak to zní parádně, jenže jak už jsme zmínili, je opravdu mizerná šance, že se tak stane. Jednak tolik rumu Kuba asi jen tak nevyrobí, no a hlavně oficiálně náleží českému státu, který by je rád prodal dál. A konečně za třetí, jak už jsme psali, bude Česko tlačit v jednání s Kubánci především na peníze a ve hře jsou i léky.