Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE
 

V americké prezidentské kampani bylo řečeno mnohé, tehdejší kandidát a pozdější výherce Donald Trump se nebál prohlásit, že by se snažil přesunout výrobu iPhonu zpět do USA. Ano, je opravdu trochu zvláštní, že na mobilním telefonu značky Apple máte napsáno ‘Designed in California, Made in China’, ale je to dneska z hlediska nákladů za pracovní sílu a komponenty vůbec možné?

Nejnovější iPhone 7 s 128 GB pamětí vyjde v USA zhruba na 700 až 750 dolarů (17 – 19 tisíc korun). V tuzemsku nakoupíte vlajkovou loď značky Apple ještě dráž, obchody ho nabízejí i za cenu přes 24 tisíc korun. Na kolik by ovšem vyšel takový mobilní telefon, pokud by byl stoprocentně z Ameriky?

5028e3555f5d859bf9521f4e3b45da31

Podle agentury Marketplace, která spočítala hypotetické náklady spojené s výrobou každé části iPhonu v USA, by se dalo mluvit o zhruba 600 dolarech čistých nákladů (v současnosti se náklady odhadují na zhruba 230 dolarů). Jenže ty rozhodně nejsou vypovídající, protože značnou část ceny přístroje tvoří marže, výdaje na provoz atp.

Pokud by se započítaly tedy i tyto faktory, vyšel by nejnovější telefon od Applu na zhruba 2000 dolarů, no a to už je slušná suma. Koupili byste si iPhone 7 za 51 000 Kč? A to zmiňujeme pořád Ameriku, v ČR by podle dnešního rozdílu (který může růst i jinak než jen úměrně) lidé zaplatili dokonce 56 000 Kč!

Jiná analýza zkoumala cenu mobilu, pokud by byl v USA jen smontován

Velký cenový rozdíl je v tom, jestli američtí dělníci vypracují každý dílek iPhonu nebo ho pouze “složí” dohromady ze součástek vyrobených například v Číně. Tady už by to, jak ukázal MIT Technology Review, tak drastické nebylo. Zvednutí nákladů by se projevilo pouze zhruba v 5 %, to se zdá málo, ale cena by opět rostla na každé instanci, za daň, maloobchodní přirážku atp.

____9714872_orig

Dan Panzica, hlavní analytik společnosti IHS Markit Manufacturing Technology, naznačuje, že jde ale také o to, kde by Apple chtěl nové zaměstnance vzít? Čínská pracovní síla, která se podílí na vzniku iPhonu 7 je odhadována na 150 000 dělníků. Dnes už prostě nemůžete postavit v USA továrnu, která by zaměstnávala desetitisíce lidí, Panzica upozorňuje, že tento druh průmyslu by bylo v Americe velmi těžké znovu obnovit.

Asijská konkurence je v tomto odvětví už zkrátka neúprosná a vypadá to, že ještě hodně dlouho bude. S Čínou už se již musí počítat, pokud ovšem nechcete kupovat telefony za cenu ojetého vozidla.