Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE NOVINKY
 

5 pater, 37 metrů do výšky a desítky kilometrů. To jsou čísla, která definují jednu z nejšílenějších křižovatek na světě. V čínském městě Čchung-čching ji na začátku června otevřeli po dlouhých osmi letech výstavby.

Když už se nějaký našinec podívá do nejlidnatější země světa, ještě že se tam nedá cestovat automobilem. Pražské křižovatky, spojky a obchvaty také sice dokáží pěkně zavařit, ale na tomuto čínskému labyrintu nesahají ani po kotníky. Jestli někdy vyrazíte do Číny a budete si tam chtít zapůjčit automobil, městu Čchung-čching se vyhněte velikým obloukem.

křižovatka3

Silnice v oné spletité křižovatce se mezi sebou proplétají v pěti výškových úrovních a nadjezdů a podjezdů je v tomto komplexu jako na nový rok rachejtlí. I místní řidiči zde mají po necelém měsíci provozu problém se vyznat. Nic jiného, než absolvovat jízdu skrze tuto noční můru, jim však nezbývá. Z diskuzí na internetu se totiž ozývají hlasy, že je to nyní jediná pořádná cesta do centra Čchung-čchingu. “Pokud křižovatku vynecháte, do města dorazíte o den později,” hlásá například jeden z diskutujících..

Důvod, proč takto šílená křižovatka vznikla právě v Čchung-čchingu, je jednoduchý. Jedná se totiž o jedno z největších měst v zemi draka, pokud bychom připočetli všechny příměstské oblasti, je dokonce nejlidnatější. Čítá až padesát milionů obyvatel. Ti všichni a s nimi případní turisté či za prací dojíždějící lidé potřebovali dle vedení města pořádnou spojku mezi centrem, jednou z okolních dálnic a jedním ze tří letišť, které se ve městě nachází.

křižovatka3

Pro město je tato křižovatka velice důležitým dopravním uzlem, věřte však, že autoškolu byste zde dělat nechtěli.

křižovatka

V Číně si na netradiční dopravní řešení opravdu potrpí. Důkazem budiž například vlaková zastávka, která se nachází přímo uprostřed paneláku na hustě obydleném sídlišti.