Rubrika: ZAJÍMAVOSTI
 

Island je pro turisty lákavý především pro svou nádhernou přírodu. V hlavním městě Reykjavíku se však může “pyšnit” i zcela netradičním muzeem. Muzeem penisů.

Spousta nezadaných (většinou) dam jistě mívá sny sexuálního charakteru. Byť si po přečtení titulku mohou říkat, že mohou dát svým představám sbohem, smutnou informací pro ně bude fakt, že se jedná především o zvířecí penisy. Muzeum vzniklo jako veliký sen Sigurdura Hjartarsona, jehož představa je taková, že ve svém muzeu chce shromáždit pohlavní údy všech živočišných druhů na Zemi. Prozatím však vystavuje především penisy pocházející z Islandu.

Vznik muzea se datuje do roku 1997, kdy chtěl zmiňovaný pan Hjartarson ukázat svou, prozatím domácí, sbírku velrybích a tuleních údů světu. Ročně muzeum navštíví přes 11 000 návštěvníků a není překvapivým údajem, že více než 60 % z nich tvoří ženy.

penis2

Metr a půl veliký kousek

Vyjádřeno číselně, muzeum obsahuje celkem 280 penisů, patřící 90 druhům zvířat. Veliké zastoupení mají, pravděpodobně vzhledem k poloze Islandu, velryby a tuleni. Největší kousek, kterým se muzeum chlubí je falus plejtváka obrovského, který dosahuje až 170 cm. Na opačném pólu stojí dvoumilimetrový úd křečka. V roce 2011 se podařilo získat první lidský penis. Muzeu ho odkázal jeho věrný fanoušek. Bohužel, oddělení od těla neprobíhalo ideálně, tudíž, špatná zpráva pro dámy, penis se nenachází v dobrém stavu.

Své exponáty získává muzeum skrze své dohody s rybáři a řezníky. Pro to, aby vydrželi dostatečně dlouhou dobu jsou nakládány do formaldehydu či naopak sušeny.

Mimo údy dosud žijících druhý zvířat má muzeum také pohlavní orgány několika mýtických zvířat. Pro příklad uveďme bájného trolla či islandského elfa Huldufólka. Na otázku, jak tyto cenné úlovky majitel muzea získal, je odpověď zamlžena tajemstvím, jelikož jejich údy, ostatně jako celí tvorové, jsou neviditelné.

penis1

 

Jednou bude i lidský rekordman

Kromě samotných penisů je v muzeu k vidění také kolekce různých uměleckých předmětů, jako například jelení pyje proměněné ve vycházkové hole či stínidla na lampy vyrobené zase z býčích pohlavních orgánů. Tyto předměty, tematicky do muzea zapadající, vyřezává ze dřeva sám majitel.

Obrovskou radost prožil Hjartarson v roce 2014, kdy mu muž s nejdelším penisem na světě (34 cm) přislíbil, že jednou (pochopitelně po své smrti) svůj rekordní úd přidá k již stávajícím exemplářům a udělá z něj atrakci. Mimochodem, snem tohoto muže je, aby byl jeho penis vystaven poblíž penisů vorvaních. Prý chce i mezi nimi vynikat…