Rubrika: ZAJÍMAVOSTI
 

Pokud sliz a minichapadélka všude, kam se podíváte, nejsou zrovna váš šálek čaje, tenhle nádherný přírodní úkaz pravděpodobně neoceníte. Objevilo se to na Novém Zélandu na pláži Muriwai. Zemětřesení, které s touto oblastí zamávalo minulý měsíc, totiž na pevninu z mořského dna dostalo celkem zvláštního živočicha.

Znáte ten typ hororů, kde divná mořská monstra vraždí nevinné lidi? Tahle “věc” by bez problémů mohla hrát hlavní roli. Jen si představte, že si v klidu jdete po pláži, a najednou se proti vám objeví tohle…

To se totiž stalo Melisse Doubleday, která tuhle divnost sdílela na Facebook jako první. Překvapilo jí, že se ta hromada hýbe, vypadá až překvapivě živě a taky docela smrdí. Vás by to překvapilo taky, no ne? Desítky, možná i stovky podezřele vypadajících červů, kteří se kroutí, a na konci mají škeble, ze kterých vystrkují malá chapadélka, to nezní zrovna jako z pohádky.

00close-barnacles

Katastrofické scénáře a nereálné představy naštěstí včas zastavili novozélandští vědci, kteří přišli s vysvětlením. Nejedná se o zplozence pekel, ale o korýše. Vlastně o mnoho korýšů na hromadě – pravděpodobně ze skupiny svijonožců.

Svijonožci běžně žijí na mořském dně, přichycení k pevným povrchům. Tihle jsou přilepení na mase naplaveného dřeva. A nejpravděpodobněji se jedná o vilejše stvolnatého, živočicha, kterého poznáme právě podle “dlouhé nohy”. A těmi malými chapadélky shání potravu.

Když tohle člověk vidí, je mu jasné, že věci, které jsou běžně na mořském dně, by tam klidně mohly zůstat. Potkat tohle naživo? Díky, nechci!