Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TRENDY
 

Doby, kdy se bojovalo oštěpy a kdo měl pazourek, byl král, jsou již nenávratně pryč. Také od časů 2. světové války již uplynulo spousta vody v řece. Dnes se válčí (respektive zastrašuje) naprosto jinými zbraněmi. Jaké zbraně vyvíjejí ty největší armádní velmoci? 

Zázračná puška z Afganistánu

Ona to není v podstatě puška, jedná s o malý granátomet XM-25, který však dokáže vystřelovat s vysokou frekvencí drobné granáty, které je možné odpálit již ve vzduchu. Jedná se o zbraň, kterou je možné zabít nepřítele, schovaného i v zákopu či za rohem. Exploze, kterou výbuch granátu vyvolá, má smrtící účinky na všechny živé organismy v okruhu 3 metrů.

xm25

Robotický vrtulník

Armádní vědci z Afgánistánu zaplnili díru na trhu s robotickými zbraněmi. První vrtulník, řízený na dálku, se jmenuje K-MAX. K jeho obsluze je zapotřebí minimum personálu a obrovskou výhodou je možnost letu i za velmi špatného počasí. Takový vrtulník unese náklad 4 – 5 tun a je tak malý, že přistát může prakticky kdekoliv. Jedná se o ideální prostředek i shazování bomb do těžko dostupných oblastí bez rizika ztrát na životech.

Ruská vakuová bomba

exprss

Tato bomba, přezdívaná Rusky express je považována za naprosto nejničivější vynález lidských dějin. Svoji silou předčí až 7x sílu jaderné bomby. Když si představíte, co se dělo za 2. světové války a Hirošimě a vynásobíte to sedmi. No…!

Na rozdíl od jaderných bomb alespoň nekontaminuje životní prostředí. Následky jejího případného výbuchu jsou však katastrofální. 10 kg bomba zničí během několika vteřin vše v okolí 5 km.

Americké laserové dělo

americkelaserdelo

Smrtelné následky může způsobit i americké dělo, která dokáže zničit cíl na vzdálenost až 25 km. Laserový parsek, vznikající v kyslík-jódovém laseru, může dosahovat velikosti až 10 cm a zahřeje cíl během několika málo sekund na teplotu až 8 000 °C. Nevýhodou je, že celý přístroj je velmi objemný a těžký.

No považte sami, s těmito zeměmi by se Česká republika opravdu neměla chtít dostat do křížku.