Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TRENDY
 

Pátek třináctého. Den, který je v myslích mnoha z nás tím, který nosí smůlu. Je běžné, že spousta lidí v ten den raději nedělá nic závažného, snaží se jej pouze přežít, aby se náhodou nepřihodila nějaká ta nepříjemnost. Jak vůbec pověry o tomto dni neštěstí vznikly? Kde je jeho původ? A jaké nejhorší věci se v jeho historii staly?

Ač se to na první pohled nemusí zdát, pátek třináctého zažíváme poměrně často. Čísla toho jsou jasným důkazem: za sedm let k němu dojde v průměru dvanáctkrát, tedy zhruba dvakrát ročně. Pro někoho tedy dva dny, kdy se mu nebude vůbec dařit. Proč ale z tohoto dne máme takový strach?

Důkazů je několik a většina z nich vychází z historie. Pátek je obecně brán jako nešťastný den. Vždyť právě pátý den v týdnu nabídla Eva Adamovi jablko hříchu. A každoročně oslavujeme výročí Ježíšova ukřižování především kdy? No na Velký Pátek. Ani číslo třináct nenese žádnou čistou pověst. 13 bylo účastníků “poslední večeře” a neuhodnete, kdo byl tím třináctým. Jidáš. Ten, který zradil. Třinácté je i písmeno M v hebrejské abecedě. Je souhra náhod, že je spojováno se slovem Mavet, tedy smrt?
patekk

Mimo to existuje několik statistických vysvětlení. V pátek třináctého se dle britských studií například stává více dopravních nehod než v jiné dny. Zároveň se údajně uzavírá více pojistek, což je důkazem lidské pověrčivosti.

Ať už jste pověrčiví či ne a věříte nebo nevěříte v kouzlo pátku třináctého, podívejte se na ty nejhorší věci, které se v historii lidstva v tento den přihodily.

  • Když odstartovala americká raketa Apollo 13 , bylo to 13. dubna 1970. K výbuchu pak došlo ve 13 hodin 13 minut centrálního amerického času.
  • V pátek 13. ledna 1939 zasáhly Austrálii obrovské požáry. Zabily 71 lidí, spálily 5000 domů a zničily desítky tisíc kilometrů buše.
  • Pátek 13. října 1929 došlo k jednomu z nejhorších pádů světových burz. Akcie toho dne padly o desítky procent.
  • Kvůli špatně načasovanému kýchnutí se povedlo jedné ze střihaček filmu Star Wars v pátek 13. listopadu 2015 vymazat část filmu Star Wars.

patke

  • 13. března 2014 utíkal v Británii bankovní lupič policistům. Na svém útěku chtěl použít automobil. Ten, který si vybral, měl však náhodou všechny čtyři pneumatiky prázdné. Lupič byl kvůli tomu chycen. Smůla. Pro něj.
  • Tawny Wetzel byl chlapík, který se zabýval tajemností pátku třináctého, konkrétně jeho souvislostí s návštěvností určitého pokoje, který je v Británii nazýván Emergency room (nouzový, záchranný pokoj). Bohužel tak činil právě v pátek 13. (1977). Napadl ho roj sršňů a zraněním podlehl.

patek

  • V roce 1972, a kdy jindy než v pátek třináctého, se stala jedna z nejhorších leteckých katastrof historie. Po pádu letadla, které vezlo ragbyový tým a letělo do Santiaga, ihned zemřelo 45 lidí. 16 přeživších muselo strávit neuvěřitelných 72 dní v divočině. Tito novodobí trosečníci se byli nuceni živit masem z mrtvých spolucestujících, aby vůbec přežili. Zároveň ho museli jíst syrové – i s ohněm se muselo šetřit.

A jaký byl váš pátek třináctého? Věříte pověrám?