Rubriky: ZAJÍMAVOSTI VIDEA
 

Brýle na zemi? Umění! Čmáranice na papíře? Umění! Zhruba takhle nějak to dneska funguje, ale díky bohu, existují i výjimky. A pokud máte pocit, že pomalu začínáte zapomínat, jak vlastně umění vypadá, máme pro vás malý tip na vysoce uspokojující videjko.

Japonské umění jménem Yosegi pochází už někde ze sedmnáctého století, ale lidi to nepřestalo bavit dodnes. Nádherné ornamenty vznikají ne díky barvám, ale díky neskutečné trpělivosti, šikovným rukám a… neskutečné trpělivosti. Ne, v tomhle případě se bez ní neobejdete.

337-01

Umělec nejprve vyřeže malé hranoly z bloků dřeva. Ty pak nabarví a následně poskládá a přilepí k sobě. Vznikne z nich další blok dřeva, ale tentokrát o mnoho hezčí a barevnější. Ten se pak seřezává na tenké plátky, které vypadají prostě úchvatně! A ozdobíte s nimi všechno. Krabičku na cigára a klidně třeba i celou zeď. Tam už ale nechcete přemýšlet o cenových hladinách, ve kterých se to pohybuje.

Přijde vám to jako neskutečná nádhera? Nebojte se, nejste blázni. Nám totiž taky. Tak se na to koukněte ještě jednou. A ještě jednou.