Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE
 

Je tu kromě našich babiček a dědů někdo, kdo nikdy nedržel v ruce počítačovou myš? Těžko… Tahle zdánlivě jednoduchá věc je v dnešní době tak samozřejmá, že už nad ní ani nepřemýšlíme. Čím dál víc místo myši sice používáme touchpady, nebo rovnou dotykové obrazovky, ale starou dobrou myš prostě nic nenahradí, zvlášť, pokud si sem tam chceme zapařit nějakou tu hru. Pojďme se podívat, čím vším si musela tahle vychytaná věcička projít, než se dostala na náš stůl.

Psal se rok 1963. V týhle době si inženýři mohli o stolních počítačích nechat jen zdát, a běžní uživatelé nejspíš nepomýšleli na počítač už vůbec. Byla to prostě velká neznámá. Doslova. V těch nejúspěšnějších firmách jste mohli najít počítače (a netrvalo by vám to vzhledem k jejich velikosti moc dlouho), který zabíraly celou obří místnost a vážily několik tun. Zároveň byly hodně neprobádanym odvětvím a nikdo vlastně nevěděl, co všechno ta věc dokáže. Vynález Douglase Engelberta proto sklidil spíš překvapení a pochyby, než nějaký výraznější úspěch. Už na počátku padesátých let měl totiž nápad, že sestrojí malé zařízení na ovládání počítače. Všichni si samozřejmě mysleli, že je naprostej blázen… V roce 63 ale svoje plány s pomocí NASA dotáhnul  do konce a první prototyp myši byl na světě.

Jak vypadal první elektronický hlodavec?

Od svého stvořitele byla první myš pojmenovaná jako X-Y ukazatel, velmi originální! A o co se jednalo? Byla to taková hnědá krabička s dvěma k sobě kolmými kolečky, a jedním červeným tlačítkem nahoře. Sám Engelbart se vyjádřil: “Nikdo už si nepamatuje, kdo s tím přišel, ale začalo se tomu prostě hned říkat MYŠ.

wooden-mouse

Odborné veřejnosti ale bylo tohle zařízení představeno až roku 1968, a to přesně 9. prosince. Tohle datum není jen tak ledajaké, ajťáci ho znají velmi dobře, v tenhle den totiž kromě myši přišly na svět i základy textového editoru, e-mailu nebo internetového odkazu. Od představení myši probíhalo další a další zdokonalování a novej vynález čekal, až ho někdo představí běžnejm uživatelům.

Kdo myslíte, že s tím přišel první? Tak na výběr máme dvě možnosti… Microsoft, nebo Apple? Tentokrát to bylo ukousnutý jablíčko, komu se podařilo na myši pořádně vydělat. V roce 1982 ji uvedli na trh, a když Bill Gates viděl, jak se počítačová myš dobře prodává u Applu, začal ji prodávat i Microsoft. A to hned o rok pozdějc, v roce 83. V roce 1987 se prodal první milion, v roce 1995 už myš vlastnilo víc jak sto milionů lidí. A dneska? To už se ani nevyplatí počítat…