Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TECHNOLOGIE
 

Peníze hýbou světem. Nikdo z nás si nedokáže představit, že by svůj život prožil bez peněz. Ir Mark Boyle se rozhodl dokázat opak. 

Změna je život

Vše začalo po škole, kdy Mark byl klasickým občanem konzumní společnosti – chtěl si najít dobrou práci a vydělat si peníze na věci, které by jej činily šťastným. To vše plánoval až do chvíle, kdy shlédl video Gáhdhí a prožil jeden konverzační večer se svým přítelem na filozofická témata dnešního světa. Od té doby se mu život změnil. Uvědomil si, že nechce žít způsobem, kdy musí neustále řešit problémy s ničením přírody či boji o suroviny. Řekl si, že nástrojem veškerých problémů jsou peníze. A tak se rozhodl žít jeden rok bez nich.

Pro začátek si zajistil 500 liber. Jinak žádné příjmy, žádné útraty a žádný bankovní účet. Zajímavé je, že na konci experimentu mu naprostá většina peněz zbyla. Jednoduše neměl za co utrácet. Potravu si pěstoval sám, sem tam ulovil nějaké zvíře, sebral volně rostoucí plody nebo vyměnil vlastní zásoby s někým jiným. Vařil si venku na ohni či v dřevo spalujících kamnech.

Živobytí v karavanu

boyle2

Svůj roční mimořádný život prožíval ve speciálně upraveném karavanu. Nebyl v něm žádný přívod elektřiny ani vody. Mark si svítil svíčkami, teplo dostával tak, že si topil dřevem a vodu používal z nedaleké řeky. A když chtěl někam dojet? Ne, nemyslete si, že karavan zapřáhl na nějaké auto a odjel. K podobným účelům mu totiž sloužilo staré kolo.

Důležité je také místo, kde měl karavan zaparkovaný. Mark totiž nechtěl žít někde uprostřed pustiny. Naopak, potřeboval, aby se o jeho pokusu vědělo a informovalo. Jako místo svého pobytu si tedy vybral blízkost jedné bio farmy, kde pomáhal pracovat. Mzdu však nedostával, jeho odměnou byl například pytel obilí.

Výdělečná příručka

peněz

O svém ročním životě bez peněz vydal Mark následně knihu (Jak žít bez peněz). Ta je jednak vylíčením jeho příběhů a jednak příručkou. Popisuje například, jak vytvořit různé nástroje, jak využívat vodu apod. Knihu psal v průběhu celého roku, a to na starém notebooku, který nabíjel ze solárních panelů.

Dle svých slov žil celý rok v rovnováze a spokojenosti a co více – paradoxně si vydělal na stavbu nového rodinného domu. Ona kniha se totiž stala bestsellerem.