Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE
 

Na záchodech trávíme neuvěřitelnou spoustu času. Kdybyste si jen spočítali, kolik minut jste na oné místnosti proseděli, zamotala by se vám hlava. Samo sebou, velmi často se na toaletě zdržujete přespříliš. Však si vzpomeňte, co všechno tam děláte…Mobil? Noviny? Dříve tetris? No jéjej .. 

Asi vám přijde divné, co se na takové samozřejmosti, jakou vykonávání potřeby je, můžete dělat špatně. Až se ale dozvíte, jaké následky může nesprávné sezení na toaletě mít, možná že vás to donutí se zamyslet.

Toto kontroverzní téma zkoumali vědci na Stanfordské univerzitě a došli k závěru, že přirozenější k vykonávání potřeby je pro člověka není obligátní poloha vsedě, ale vcelku nepohodlný “podřep”. Když budete totiž na toaletě (respektive nad ní) v této poloze, tlusté střevo bude více narovnané a “vše” půjde ven z těla rychleji. Matematicky vyjádřeno, místo 90° úhlu mezi vašimi stehny a úhel je lepší mít úhel 35°.

 

Odborné studie dokázaly, že nevhodná poloha při sezení na záchodě může způsobit opravdu nemilé potíže. Od hemeroidů, zánětu slepého střeva či onemocnění střev až například k rakovině tlustého střeva. S tímto faktem koreluje skutečnost, že v těch částech světa, kde neexistují toalety, je procento výskytu výše uvedených chorob menší. Ono, pohodlí zřejmě není vše.

Mezi další “záchodové” tipy může patřit například hlídání si délky pobytu na místnosti, označované WC. Dlouhé vysedávání opravdu nepomáhá. Zároveň se doporučuje pravidelnost. To se to odborníkům řekne, ono to ovšem opravdu nefunguje na povel.

Zůstanete u klasického způsobu či zkusíte vykonávat vaši potřebu v dřepu? Jako tip zdarma vám poradíme použití stoličky, na kterou si můžete při sezení na toaletě položit nohy. Tím dosáhnete vědci doporučovaného 30° úhlu.zachod2