Rubrika: ZAJÍMAVOSTI
 

Sellia je středověké městečko, vybudované na úpatí hory a situované ne samé špičce italské “botičky”. Má jen 537 obyvatel. V 60. letech to bylo třikrát tolik a dnes je většina obyvatel starší 65 let. To jsou čísla, která jsou trochu neoptimistická a tak nějak předvídají zánik města, který by bez provedení změn přišel asi hodně rychle. Jenže místní radní mají jasno, kterým směrem město vést. Když jsme napsali, že je městečko středověké, mysleli jsme tak trochu i zákony, které zde platí. Zdejší starosta totiž podepsal výnos, který výslovně zakazuje onemocnět na území města. A to není všechno. Ve výnosu stojí i to, že ve městě Sellia je zakázano i zemřít.

Na jednu stranu, jdou na to dobře. Se stárnutím má problémy celá Evropa a nebýt uprchlíků, obyvatelstva by bylo čím dál méně všude. Je ale zákaz vhodným řešením? Jak to vlastně chcete pohlídat a jak chcete trestat ty, co umřou? Smrtí? To snad ne… Sám starosta se k tomu vyjádřil následovně:

„Umírání bych nemohl zakázat přímo zákonem, zákonem není možné přikázat nemožné. Mým záměrem je bojovat proti smrti,“

A proto jsou ve měste povinné pravidelné lékařské kontroly. Na ty, kteří by se jakýmkoliv způsobem pokoušeli se proti výnosu vzbouřit, čeká pokuta 10 eur ročně. Je vidět, že starosta myslí svoje počínaní vážně. Jak by taky ne. Město je úbytkem populace fakt ohrožené, takže lidem, kteří se o sebe nestarají nebo mají zdraví ohrožující návyky, napálí o něco větší daně.

A co jinde?

Město Sellia není ale první na světě, které se může chlubit takovou kuriozitou. Skoro to vypadá, že to obšlehli od svých předchůdců. V posledních letech stejné opatření totiž přijala i města Cugnaux, Sarpourenx v roce 2007 a 2008, a v roce 2005 to byla brazilská Biritiba Mirim. Ve všech jmenovaných místech byl ale důvod přijetí opatření trochu jiný. Ne, že by obyvatelstva výrazně ubývalo, jen už za hřbitovech nebyla žádná volná místa!