Rubrika: ZAJÍMAVOSTI
 

Armády předních států se předhánějí v tom, která bude trénovanější. Dopomáhají jim k tomu především různé výcviky a tábory. Přesvědčte se, že slovo extrémní je v některých případech ještě mírné.

Námořní pěchota USA

Každoroční výcvikový kemp, zvaný Cobra Gold (Zlatá kobra) se může pro některé americké, ale i thajské či singapurské vojáky stát noční můrou. Na jedenáct dnů probíhajícím cvičení si každoročně tisíce vojáků zdokonaluje své schopnosti přežít v džungli. Učí se lovit potravu holýma rukama, případně nohama či zuby a následně ji připravit co nejrychleji k jídlu.

Největší šíleností je zkouška, při které každý voják musí ulovit kobru a poté vypít její krev. V krajních podmínkách, když je znečištěná voda, není totiž někdy jiné možnosti.

kobra

Čína

O asijských armádách se obecně ví, že je zde vyžadována bezpodmínečná disciplína, naprostá přesnost v provádění rozkazů a také odvaha. Především tyto vlastnosti se trénují při simulaci známé dětské hry “horký brambor”. Rozdíl je v tom, že čínští vojáci si neházejí s touto zeleninou, ale se skutečným, funkčním, zapáleným granátem! Spíše než horký brambor by se zde hodil název americké reality show Kdo přežije.

K sebezlepšování svých silových schopností a zvyšování sebevědomí používá čínská armáda také známé prorážení cihlové zdi vlastní hlavou či lámání bambusových tyčí přes záda.

chinese army

Rusko

Vojáci ze Sibiře to nemají ve výcvikách jednoduché. O přítomnosti šikany se spekuluje dlouhá léta a většina lidí se domnívá, že je to spíše pravda než mýtus, Rusové se však věnují i pořádnému tréninku. Pro odstranění panického strachu z postřelení cvičí výstřely do hrudi. Pochopitelně, trénovaný má na sobě neprůstřelnou vestu. I tak je jistě obtížné splnit cíl cvičení, tedy po zásahu zachovat ledový klid, ať už je voják zraněn či nikoliv. Ano, i ke zranění v tomto výcviku dochází.

russia shoot

Nizozemsko

Být členem královské stráže je všude po světe čest, Nizozemsko nevyjímaje. Mimo dokonalého zvládnutí fyzických a psychologických testů musí mít strážce dokonale zvládnutou jízdu na koni. Ta se trénuje v těžký podmínkách, jako například při cestě přes vybuchující dýmovnice. Proti tomuto způsobu tréninku se samozřejmě ozývají ochránci zvířat. Zatím ale panuje názor, že bezpečnosti královské rodiny je přeci jenom důležitější.

nizozem kun

No, jak palčivý je po přečtení těchto šílených způsobů výcviku problém, kdy je diskutováno opětné zavedení povinných vojenských záloh v České republice…