Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TRENDY
 

Fotbal, hokej či atletiku zná každý. Avšak v dávné či mladé minulosti existovala řada sportů, na které by dnes, při zmínce o nich, většina lidí reagovala pouhým smíchem. Pojďme si 4 takové archaické kousky přestavit.

Baseball s kanónem 

Baseball je sport s obrovskou tradicí, vždyť první zmínky o něm sahají až do 14. století. Přesuneme-li se o pět století dopředu po časové ose, narazíme na jméno Charles Howard Hinton. To byl britský matematik, navzdory svému prostřednímu jménu vyučující na Princetonské univerzitě. Jeho koníčkem byl právě baseball a tak se zabýval velikým problémem tehdejší doby – častými bolestmi a zraněními nadhazovačů v oblasti ramene.

sporty

Řešení, na které přišel je až směšně jednoduché. Postavu nadhazovače ze hry úplně vypustil a nahradil je děly. Tato v tu dobu moderní varianta baseballu naštěstí neměla dlouhého trvání, provázely ji totiž nemalé potíže. Například trajektorie letu dělem vystřeleného míčku byla příliš rovná a scházel jí přirozený pohyb lidské ruky. Problémem byly taky dlouhé prodlevy mezi jednotlivými znovu nabitími děla.

Házení kostí 

sporty minulosti

Tento sport byl velice oblíbený u severoevropských Vikingů ve 14. století. Princip hry byl takový, že dva hráči se postavili proti sobě a co největší silou se snažili vymrštit zvířecí kost na svého protihráče s cílem ho zasáhnout. Tento postup se opakoval do té doby, dokud nebyl někdo vážně zraněn a tedy prohrál.

Auto pólo

Pólo je sport, jemuž holdují zejména ve Velké Británii. Dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních se snaží za pomoci pálky dostat míč do soupeřovy branky. Poměrně nuda, nemyslíte?

sporty auto polo

A nyní si místo koní představte starodávné automobily, místo malých míčků veliké basketbalové merun. Narozdíl od koňáků si řidiči automobilů nebrali téměř žádné servítky, prudce do sebe naráželi, auta se pochopitelně rozbíjela a hráči této hry byli v poměrně velikém nebezpečí. Jak to tak bývá, tato hra se nerozšířila a dodnes na ní někteří nadšenci póla rádi vzpomínají jako na hru, která “měla koule”

Box na koni 

box

Velmi extravagantní odvětví boxu se datuje do prvního desetiletí 20. století. V té době oblíbenost boxu klesala. Američan Bobby Dobby, známý to boxer po celé Evropě, dostal spásný nápad, jak svůj sport oživit.

sporty2

Rozhodl se posadit boxery na koně. Pravidla nově vzniklé hry byla jednoduchá. Poražen byl ten ze dvou hráčů, který byl ze svého oře shozen po soupeřově zásahu a zároveň se nebyl schopen do deseti vteřin znovu dostat zpět do sedla.