Rubrika: TECHNOLOGIE
 

Podle všeho jsme už dneska tak líní, že kvůli nám musejí vymýšlet speciální semafory na přechodech pro chodce. Protože naše klasika je smartphone v ruce, obličej zabořený v něm a rozhodně nekoukat na cestu. Zvednout hlavu a mrknout, jestli je už na semaforu zelený panáček? Pro některé nadlidský úkol. No a proto v Nizozemsku právě testují systém dopravních světel s názvem +Lichtlijn.

S dopravními nehodami to tam je prý kvůli těmto “Smartphone zombies” na štíru. Ve měste Bodegraven na jihu Nizozemí se jim ale rozhodli přecházet. Problém je hlavně v blízkosti škol, takže vybrali tři a na zem před nejbližší přechody umístil svítící LED pásky. Člověk tedy od smartphonu nemusí ani zvednout hlavu a vidí, jestli může jít nebo má ještě počkat.

A jak to jde? Ve zkušebním provozu zatím dobře. Tamní Asociace pro bezpečnou dopravu má ale problém – prý si takhle lidi postupně odvykají rozhlížet se na přechodech a to rozhodně není dobře. Uvidíme ale, jak se tahle vychytávka osvědčí. A třeba to nebude trvat dlouho, a takovéhle semafory přijdou i na křižovatky, protože do mobilu koukají i řidiči!