Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE NOVINKY
 

Rozvoj internetových technologií již dospěl do takového stádia, že je možné rozpoznávat a přenášet výrazy v obličeji pomocí virtuální reality. V budoucnu se můžete těšit na to, že když při prohlížení internetové stránky projevíte nějaké emoce, chytrý software to zaregistruje a bude s takovou informací dále pracovat.

O co vlastně jde? Tato technologie spočívá hardwarově ve snímači, který analyzuje váš obličej – dle jeho geometrie či rozdílů v odrazech světla na jednotlivých místech na kůži obličeje. Funguje také na principu zkoumání toho, jakým směrem se vaše oči dívají, jak dlouho cílí na určitá místa, jestli mrkáte a jak často. Na základě těchto technik a pozorování se vytváří virtuální model, jehož konkrétním výsledkem může být to, že do videa lze vložit jedné osobě výraz naprosto jiného člověka.

Už se potají ani neusmějete

emotions

Jednodušeji řečeno, jedná se o software, který umí číst vaše emoce a to podle výrazu v obličeji (pohyb rtů, očí…). Oči jsou orgánem, který o vás prozdradí nejvíce. Jak v reálném životě, tak v případě této technologie. Například při prohlížení internetové stránky zjistí snímač na co se soustředíte nejvíce, co vás zajímá či nezajímá a jakou pozornost vaše oči přikládají jednotlivému obsahu. Software si následně spojí získané informace s obsahem navštívených webových stránek a je schopen například sestavit žebříček vašich hodnot.

Za jakým účelem je tento software vyvíjen? Vědci si od něj slibují například zlepšení komunikace s postiženými lidmi. Programátoři jej hodlají využít také při vývoji počítačových her.

No řekněte sami, nechtěli byste vědět, jaké emoce aktuální prožívá váš protějšek, se kterým jste na Skypu v čilé konverzaci?