Rubrika: ZAJÍMAVOSTI
 

V našich zeměpisných šířkách je obecně považován za nejkrutějšího vládce Adolf Hitler, který rozpoutal druhou světovou válku. Jak si ovšem stojí v počtu obětí, pokud jej porovnáme s předáky komunistické totality? Tohle je 5 nejhrůznějších diktátorů historie.

#5 Lenin (SSSR) – 4 000 000+ obětí

Lenin

Nelichotivou pětici otevírá Vladimir Iljič Uljanov, kterému však lidé neřeknou jinak než Lenin. Narodil se v 70. letech 19. století a sehrál klíčovou roli během ruské občanské války. Byl to přesvědčený marxista, který nepřipouštěl žádnou opozici. Tu nemilosrdně nechával popravovat a to i bez soudu.

Důkladně se pomstil každému duchovenstvu, inteligenci i obyčejnému člověku, jenž si dovolil nesouhlasit. Jen během let 1918-1921 jeho tajná policie zabila na půl milionu lidí. Přesto si dnes 38 % Rusů myslí, jak vyplynulo z nedávného průzkumu, že Lenin přinesl jejich zemi více dobrého než špatného.

#4 Čankajšek (Tchaj-wan) – 10 200 000+ obětí

8692644_121219_2001_58

Čankajšek se po vítězství komunistů v Číně přesunul na Tchaj-wan. Byl podporován Spojenými Státy, až po jeho smrti se objevily informace, že Čankajšek nebyl rozhodně nějakou mírumilovnou čínskou opozicí. Někteří historikové dokonce tvrdí, že podoba současné Čínské lidové republiky byla pro něj přijatelnější, než pro jeho komunistické oponenty.

Ani u Čankajška není místo na odpor. Na Tchaj-wanu byly důkladně prováděny čistky od lidí, kteří si dovolili nesouhlasit. V politice mu po boku velmi pomáhá i jeho žena. O Čankajškovi se dodnes vedou akademické i laické diskuze, přinesl Tchaj-wanu více než mu vzal?

#3 Adolf Hitler (Třetí říše) – 21 000 000+ obětí

6x17

Adolf Hitler platí téměř za synonymum zla. Rozpoutal obří celosvětovou válku ve které umíraly milióny lidí. Nacista si nebral servítky s nikým, dodnes jeho proslovy nahánějí hrůzu. Podílel se na hromadném vraždění Židů, Romů i Slovanů.

Ještě před druhou světovou válkou anektoval po pohrůžkami československé území a následně 1. září 1939 zaútočil na Polsko, což už světové velmoci nemohly ignorovat a začala hrůzostrašná válka. Poláky a Židy nenáviděl, Čechy chtěl vystěhovat na Sibiř.

91c2a4455abb093d4d1758dca5e0b628

Na konci války pak v bezvýchodné situaci spáchal sebevraždu spolu se svou ženou Evou Braunovou.

#2 Stalin (SSSR) – 42 000 000+ obětí

rzy6wr6jvn9rr3ekfmf3

Vůdce z východu byl však ještě krutější než Hitler. Narodil se v Gruzii jako Josif Vissarionovič Džugašvili, známý byl však jako Stalin. Nechal popravit více než 16 miliónů názorových odpůrců, nikoliv však pouze střelnou zbraní, ale například i uměle vytvořeným hladomorem. Odnesla to Ukrajina, kde kvůli tomu zemřelo přes tři milióny lidí!

Nejprve si nacistické Německo namlouval, později ho však Hitler podrazil a táhl na Moskvu. Stalin jen tak tak odrazil úder a následně začaly jednotky Rudé armády postupovat dále na západ až do samotného Berlína. Džugašvili však neosvobozoval Evropu jen tak. Při dělení Evropy dostal solidní moc nad mnoha zeměmi ve východní a střední Evropě. Dodnes se z tohoto čtyřicetiletého vlivu snaží ony země probrat a dohnat západní státy Evropy nejen po ekonomické stránce.

stalin_letna_lg

Stalin je také spojen s gulagy, vystěhováváním nepohodlných lidí a přímo s jejich likvidací. Nezabíjel však jen své názorové odpůrce, ale i své spolupracovníky, bál se totiž o svou pozici ve straně. V nedávném průzkumu veřejného mínění byl však hodnocen kladně více jak polovinou ruských respondentů, nedovedeme si představit, že by měl takovou podporu v Německu Hitler.

#1 Mao Ce-Tung (Čína) – 77 000 000+ obětí

408_mao-ce-tung

Jestli hledáte největšího vraha historie, tak se mu právě díváte do tváře. Pro Maa byl i Stalin moc měkký, on byl zkrátka nejradikálnější ze všech. Komunistický diktátor byl nazýván Velkým kormidelníkem a jeho nápady způsobily nejeden hladomor či vraždění Číňanů navzájem.

Už jste slyšeli o tom, jak chtěl dohnat Velký kormidelník západní ekonomiky? Chtěl přetransformovat primárně zemědělskou zemi v industriální velmoc. Jenže když pak lidé, aby splnili náročné limity, obětovali i své zemědělské nástroje do výroby, tak se ukázalo, že najednou nemůžou obdělat pole. Poměrně humorné, jenže kvůli tomu nastal poměrně drsný hladomor.

Zachyceno20161229225222-617x372

Dalším Maovým výkřikem do tmy byla snaha zbavit se několika zvířecích škůdců. Šlo například o krysy, ale také o špačky. Jenže ti lovili hmyz, který ojídal zemědělskou úrodu. A co se stane, když něco naruší ekosystém? Hmyz se přemnožil a snědl velkou část úrody. Další hladomor, další mrtví.

Když už si Mao připadal málo obdivovaný, tak ho napadla myšlenka Velké kulturní revoluce. Velice smutná kapitola čínských dějin. Vše staré muselo zmizet a naopak vše muselo být nové. Prim tak pro Maa hrála mládež, ta veřejně lynčovala učitele, inteligenci a dokonce někdy i vlastní rodiče. Poté některé buňky bojovaly mezi sebou, kdo je víc radikální. Ničily se staré památky, přestalo se chodit do školy a téměř nikdo nepracoval. Co toto věčné revolucionářství asi udělá s ekonomikou?

V Číně je komunismus dodnes, sice jsou lidé svobodnější a mohou například podnikat, ale stále jsou zde političtí vězni, stále jsou zavíráni lidé pro své názory a stále je uctíván kult velkého Maa, který při protestech studentů poslal proti demonstrantům tanky, které je jednoduše přejížděly. Dodnes je Mao v Číně na bankovkách, na čestném místě na hlavním pekingském náměstí visí jeho fotografie a vládnoucí komunistická strana se vyjádřila v minulosti o tomto vládci tak, že sice udělal nějaké přehmaty v minulosti, ale vlastně to pozitivní převládá. Také by vás zajímalo, co vyváží smrt desítek miliónů lidí?