Rubrika: ZAJÍMAVOSTI
 

Možná, že někomu z vás se nelíbí pražské metro. Třeba Brňákům, ale to je zase jiná pohádka. Věřte však, že metro v Praze je ještě slabým odvarem toho, co byste mohli potkat jinde ve světě. Například v New Yorku.

Během 70. a počátkem 80. let bylo metro v New Yorku jedním z nejnebezpečnějších míst, které jste mohli v novém světě navštívit. Naštěstí pro všechny z nás, kteří neměli šanci vidět vidět tento extrém naživo, byl tu švýcarský fotograf Willi Spiller, jenž tmavou a ponurou atmosféru bývalého newyorského metra zachytil na fotografiích. Jeho série fotografií je známá jako Peklo na kolech.

Mezi roky 1977 a 1984 byl Spiller svědkem vzniku rapového hudby, zrození grafitti a rovněž mnoha zločinů. Žít v té době v New Yorku opravdu nebylo jednoduché.

Bohužel byl také svědkem mnoha zločinů, z nichž většina se odehrávala v podzemí. V roce 1980 byla kriminalita v New Yorku tak vysoká, že tamní policie měla speciální oddíl, čítající více než dva tisíce policistů, který měl za úkol pouze hlídat podzemní prostory. Pohybovat se tam tedy nebylo příliš bezpečné. Rozhodně ne tolik jako v dnešní civilizované době. A na tvářích některých cestujících to je velmi dobře vidět.

Spiller využil své šance a zdokumentoval vše, co viděl. Jeho fotografie se v průběhu let znovu a znovu vydávaly v různých edicích a různých úpravách. Na ty nejlepší ukázky toho, jak to v Big Apple vypadalo před třiceti, čtyřiceti lety, se nyní podívejte.

metro14metro1metro12metro11metro10metro9metro8metro7metro6metro5metro4metro3metro2metro