Rubriky: ZAJÍMAVOSTI NOVINKY
 

Obyvatelé Indonéského ostrova Serem v provincii Maluku se tento týden probudili do překvapivého rána. Oceán zde totiž na pláž vyvrhl jakousi neidentifikovatelnou mršinu v pokročilém stádiu rozkladu. Mořští biologové se nyní dohadují, co za zvíře voda odhalila.

Díky své obrovské velikosti považovali místní tohoto tvora zprvu za loď. Až když se odvážili přistoupit blíže, zjistili, že jde o jakýsi živočišný druh. Svoji velikostí předčí kdejaké plavidlo, na délku dosahuje až patnácti metrů. Nikdo dosud nedokázal přesně identifikovat, jakého zvířete ony ostatky jsou.

Mezi místními kolují různé pověry a příběhy, které se hádají o tom, jakého tvora jim oceán ukázal. Někteří se domnívají, že může jít o pozůstatky velryby, jiní si dokonce myslí, že se jedná o mýtickou obří chobotnici. Spekuluje se také o tom, že tělo mohlo patřit krakatici, obřímu to hlavonožci, o kterém si všichni dlouho mysleli, že existuje jen v pověrách a pohádkách. Mezi návrhy se neztrácí ani jméno plejtváka obrovského.

tvor v moři4

Místní obyvatelé okamžitě po svém nálezu přivolali na pláž mořské biology, aby jim pomohli s identifikací onoho tvora. Zároveň požádali vládu, aby byla mršina v co nejkratší době odstraněna, protože vzhledem k její velikosti a stádiu rozkladu zanechává nepříjemný zápach. 

Zatímco od těch, kteří mrtvolu skutečně zkoumají, se mnoho informací prozatím nedozvíme, k nálezu se pomalu začínají vyjadřovat různí odborníci. Například George Leonard z americké enviromentální organizace Ocean Conservancy tvrdí, že “identifikovat obrovské stvoření z oceánu, které je z půlky rozložené, ze zrnitého videa jde těžko.” Těšme se tak na to, až on a další jiní odborníci na mořský svět získají dostatek informací, aby mohli tohoto giganta skutečně pojmenovat.

Tento dar z moře by mohl rozluštit alespoň část toho, co o mořském světě ještě neznáme. Pod vodou se totiž skrývají netušená tajemství.

tvor v moři3tvor v moři2tvor v moři