Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ZÁBAVA NOVINKY
 

V Guinessově knize rekordů naleznete spoustu rekordů spojených s jídlem. Spousta z nich je natolik bizarních, že po jejich přečtení trochu pochybujete o smyslu jejich vytváření. Jeden z těchto rekordů se týká pizzy a to konkrétně upečení nejdelší pizzy na světě.

Pizza je typický italský pokrm, a proto možná překvapí, že skupinka nadšenců, která se pokusila o překonání rekordu s názvem “nejdelší pizza na světě”, nepochází z Apeninského poloostrova, ale z Ameriky. A již na začátek prozradíme spoiler: povedlo se jim to a Kalifornie mohla slavit!

Dosavadní rekord držela parta italských kuchařů, která dokázala zhruba před rokem vytvořit pizzu o délce 1,8 kilometrů. Pro začátek letošního léta si partička dobrovolníků, většinou amatérských kuchtíků, čítající několik desítek osob, vytyčila odvážný cíl – překonat hranici 2 000 metrů.

pizza

Připravit těsto a suroviny na dvoukilometrovou pizzu není vůbec nic snadného. O pečení ani nemluvě. Toto kulinářské veledílo probíhalo na rovném prostranství před sportovním stadionem. Množství materiálu, kterého bylo na výrobu použito, sahá do neuvěřitelných hodnot. Z 2,5 tun rajčatové omáčky, 1 650 kilogramů sýra a téměř 4 tun těsta vznikl osmitunový kolos, který se po oficiálním změření rozkrájel na 63 tisíc standardně velikých kousků.

pizza4

Pokud se ptáte, co se s pizzou stalo po jejím upečení, které mimochodem trvalo 8 hodin a muselo na něj být použito veliké ocelové lešení a složitá konstrukce posunovacích trubek, odpověď vás potěší. Místo toho, aby se stala součástí dalšího bezvýznamného guinessova rekordu, posloužila jako pokrm pro ty, kteří to nejvíce potřebují. Drtivá většina z 8 tun zasytila hladové bezdomovce.

pizza3

Pokud se vám osmikilometrová pizza zdá jako veliký bizár, vězte, že Guinessova kniha rekordů v sobě ukrývá další podobné zhýralosti spojené s jídlem. Zde jsou ty nejšílenější:

  • Abdul Salam v roce 2005 uvařil společně se svými přáteli více než 10 tun typického indického kari
  • Největší hotdog na světě vyrobila firma Gorilla Tango Novelty Meals. Vážil přes tři kilogramy
  • V Kanadě se neobvyklého rekordu účastnilo přes 10 000 krav. Tři dny z nich pracovníci kanadské společnosti Agropur získávali mléko, které následně posloužilo k výrobě 26 tun sýru
  • Vůbec největším jídlem na světě se v roce 2005 stal dezert. Při oslavách stého výročí města Los Angeles vytvořilo více než 1 000 dobrovolníků gigantický narozeninový dort. Hromada těsta, krému a marcipánu dohromady vážila těžko představitelných 286 tun. To už byla pořádná oslava.