Rubrika: ZAJÍMAVOSTI
 

Máte pocit, že život v jeskyni nemá v jednadvacátém století co dělat? Omyl! V Číně jedna taková jeskynní vesnička částečně odříznutá od okolního světa vážně existuje. Život zde je sice o něco trochu složitější než ten, na který jsme my zvyklí, ale jedná se o zajímavé místo, které ve světě rozhodně nemá obdoby.

Zhongdong najdeme v provincii Guizhou v Číně a jedná se o vesnici, která se nachází v přírodní jeskyni ve výšce okolo 1800 metrů nad mořem. Zabere to asi hodinu pěší chůze, než se k ní dostanete. Právě kvůli nepřístupností měla místní komunita menší problémy se zásobováním a tudíž i s přežitím.

Aby toho nebylo málo, Čínská vláda prohlásila, že Čína není “společnost jeskynních lidí” a v roce 2008 zavřela místní školu. Děti tak musely trávit denně čtyři hodiny chůzí do jiné školy.

Aby se život vesničanů alespoň v něčem zlepšil, proběhla lobby za postavení silnice, která spojí jeskyni s ostatní infrastruktutou. Zájem médií a veřejnosti o “jeskynní vesnici” se náhle dramaticky zvýšil a nová silnice doopravdy vznikla. Současně s tím se ale Zhongdong stal turistickou atrakcí, což mnohým místním nevyhovuje. V poslední době se část z nich z místa odstěhovala, většina však zůstává.

Uvnitř této jeskyně je vesnice o přibližně 100 obyvatelích.miao-room-cave-village-china-8miao-room-cave-village-china-2miao-room-cave-village-china-1

Dříve dokonce měli i vlastní školu, tu jim ale vláda v roce 2008 zakázala.miao-room-cave-village-china-6

Každý týden se vesničané vydávají na nákup nezbytností do 15 kilometrů vzdáleného obchodu, jinak jsou celkem soběstační. miao-room-cave-village-china-3

Mají dokonce i basketbalové hřiště.miao-room-cave-village-china-7