Rubrika: NOVINKY
 

Jediné, co v tomhle obchodě potřebujete k zaplacení, je smartphone. Jak to všechno začalo? Byl večer a Robert Ilijason se vydal se svým synem řvoucím na zadním sedadle auta hledat obchod, kde by ještě v tuhle dobu měli otevřeno. Z malého městečka Viken musel jet dvacet minut, než se dostal někam, kde měli otevřený supermarket. A v tu chvíli dostal super nápad – založí obchod, kde budou mít otevřeno non-stop. A nebude to otravovat personál. Žádný tam totiž nebude!

Devětatřicetiletý ajťák Robert je teď vedoucím obchodu, kde nenajdete žádné prodavače. Obchod se nachází ve městě Viken. Zákazníci musí použít mobil, aby se dostali dovnitř. Jediné, co je potřeba, je mít staženou aplikaci a být zaregistrovaný. Jednoduché!

460x (1)

V obchodě najdete základní potraviny jako třeba mléko a chleba, prodávají tam ale třeba i plíny. Prostě všechno, co byste v běžném krámě očekávali. Kvůli riziku krádeže si zde ale nekoupíte tabák ani léčiva. O alkoholu ani nemluvíme, ten ve Švédsku neseženete ani v běžných potravinách.

Robert doufá, že se jeho myšlenka rozšíří dál a takovéto obchody budou i v dalších menších městech a vesnicích. Většina krámků byla totiž zrušena a nahradily je velké supermarkety…

460x

Jak je to v obchodě s bezpečností? Majitel nechal nainstalovat šest kamer, které zachycují celý prostor obchodu, který má asi 45 metrů čtverečních. Pokaždé, když dveře zůstanou otevřené déle než osm sekund, nebo se je někdo pokouší rozbít, mu přijde SMSka s upozorněním. Bydlí jen kousek od obchodu, takže v případě nutnosti není problém zasáhnout.

Vzhledem k tomu, že jediné, co je k nákupu bezpodmínečně potřeba, je smartphone, mají místní důchodci tak trochu problém. Ale jak víme, zvyknout se dá na všechno. Co myslíte, fungoval by takovýto obchod i u nás v Česku?