Rubriky: ZAJÍMAVOSTI ŽIVOT TRENDY
 

Pandy má každý rád! Dokonce se o nich říká vtip, že příklad toho, jak nebýt rasista – jsou černé i bílé a zároveň asiaté. Nejznámější čínský endemit (zvíře nalézající se přirozeně pouze v určité zemi) je ve světě velmi populární. Dokonce i pražská zoo o jednu pandu usiluje. Získat jí není snadné, Čína si pečlivě vybírá, komu svůj přírodní klenot propůjčí. Nejlidnatější země světa totiž zvířata pouze pronajímá a fakticky jsou stále ve vlastnictví komunistické ČLR.

Majetkem Číny jsou i nedávno narozená pandí dvojčata z Vídně, o ty se tam stará česká ošetřovatelka Simona Gábrišová, která se v zoo Schönbrunn stará i vzácné koaly. Ve smlouvách s Čínou je stanoveno, že pandy přivedené na svět mimo území ČLR musí být ve věku dvou let přemístěny zpět do země, aby mohly být vpuštěny do volné přírody či záchranné stanice.

Ve Vídni se daří počít malé pandy přirozenou cestou

Panda je ohrožené zvíře, proto čínští chovatelé často přistupují k umělému oplodnění, taky proto, že přirozenou cestou je k rozmnožování pandy těžké v zajetí přinutit, jsou to velmi plachá a lenivá stvoření. Ve vídeňském Schönbronnu se to však podařilo již poněkolikáté.

Pandí pár, který získalo Rakousko od Číny, však mění všechny zajeté koleje v chovu pand v zajetí. Již před časem totiž přirozenou cestou přivedl na svět potomka – dokonce tři, které jsou již v ČLR. Chovatelé si mysleli, že přidají další malou pandu, tomu nasvědčoval i ultrazvuk, nakonec se však potvrdil tip ošetřovatele, jenž se domníval, že by pand mohlo být více – jejich samice má totiž dvojčata!

Matku Yang Yang nikdo nechtěl rušit, proto se při porodu i těsně po něm museli chovatelé spokojit pouze se záznamy z kamer. Nejprve viděli jen jedno holé mládě pruhovaného zvířete, později se však ukázalo, že vídeňská zoo bude mít pandích přírůstků v historii nakonec pět.

Panda brzy i v pražské zoo?

Toto vzácné zvíře, které je symbolem ohrožených živočichů, chová v Evropě pouze 5 zoologických zahrad. Čína používá často pandy k tomu, aby se s jinou zemí diplomaticky sblížila. No a vzhledem k tomu, že nás nedávno navštívil čínský prezident, tak by to i u nás mohlo vyjít.

Město Praha již uvolnilo finance (840 miliónů Kč) pro zoo Praha, které bude vyplácet po dobu pěti let. Zhruba dvacet procent údajně jde již na pavilón pro pandu, zatím se neví, kolik jich bude pražská zoo mít, ale určitě by se spokojila i s jednou. Pandy totiž zvyšují enormně návštěvnost! Čína na tom ovšem také neprodělá, zoo jí bude muset platit 25 miliónů ročně za půjčení těchto raritních savců.

AHA3c1beb_China_Pandas_XAW802

Máte rádi pandy? Co říkáte na to, kdyby tyto zvířata měla zapůjčená právě naše největší zoo? Česko se tak dostane mezi 5 dalších evropských zemí, které pandu mají (Anglie, Belgie, Francie, Rakousko, Španělsko). A co říkáte na mláďata vídeňského páru?