Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TRENDY
 

To, že v noci ze 14. na 15. listopadu bylo možné na obloze po celém světě sledovat skvělou podívanou, jste asi věděli. Mohli jste vidět tzv. superúplněk. Pokud jste náhodou zapomněli či neměli příležitost vzhlédnout k obloze, podívejte se s námi na ty nejhezčí obrázky superúplňku.

Stačilo jen vzhlédnout směrem k nebi a mohli jste zažít unikátní moment. Měsíc byl totiž oproti své standardní velikosti až o 30 % větší. Tento jev se nazývá superúplněk. Větší měsíc na obloze nebylo možné zhlédnout od roku 1948! Byla to tedy jedinečná příležitost.

Paradoxní na celé situaci je, že samotný moment úplňku nastal ve chvíli, kdy v České republice ještě vůbec nebyl tma. Ono kouzelné datum bylo 14. listopadu ve 14:53 hodin. Ideální podmínky byly dle odborníků mezi 17:30 a 17?45. Pokud se bavíme o číslech, zmiňme ještě, že obvykle bývá měsíc od Země vzdálen v průměru 384 403 kilometrů. Když jste sledovali superúplněk, byl zhruba o 27 591 km blíže.

superúplněk

Na závěr vysvětlení, proč tomu tak vůbec bylo. Vysvětlení je jednoduché. Měsíc obíhá po elipsovité dráze, z čehož logicky vyplývá, že je v různých okamžicích od Země různě vzdálen.

Pokud jste tedy superúplněk neměli možnost sledovat naživo, vezměte alespoň za vděk jeho fotografiemi z celého světa. Jsou opravdu působivé. Dalšího obdobně velikého měsíce se na obloze totiž dočkáme až v roce 1934.

superúplněk německo IIsuperúplněk praha IIIsuperúpněk nepálsuperúplněk usa IIsuperúplněk praha IIsuperúplněk usasuperúplněk prahasuperúplněk německo superúplněk austrálie