Rubriky: VIDEA NOVINKY
 

Český prezident Miloš Zeman odletěl před nedávnem do Čínské lidové republiky, kde se setkal například s ruským protějškem Vladimirem Putinem, ale i s hlavou nejlidnatějšího státu světa Si Ťin-pchingem. Na programu cesty byla především nová platforma Hedvábné stezky, která by měla přiblížit asijské, africké a evropské trhy. Při focení státníků na jednom ze setkání se však čekalo poněkud déle na prezidenta ČR.

Miloš Zeman byl na konferenci jediným politikem Evropské Unii v takto vysoké pozici, což mnozí kritizují. Dalším se nelíbí, že prezident odjel v době, kdy je v naší zemi rozsáhlá vládní krize, která souvisí s odvoláním ministra financí Andreje Babiše. A nejen to. Své funkce se vzdala i ministryně školství Kateřina Valachová. Takže tu máme dvě ministerstva, které jedou na poloviční rychlost, ale prezidenta máme na opačné straně světa. Možná to stačilo během hodinky vyřešit ještě před odletem, Miloši!

Prezident jel do ČLR ihned po návštěvě Libereckého kraje a tak byl zřejmě již notně unavený, přesně tak totiž působí i na záznamech z jednání o Hedvábné stezce. Vše vygradovalo v momentě, kdy mělo dojít na focení a nejmocnější muži světa čekali, než naši hlavu státu dovezou a doslova odnesou před fotografy. Politici se na červeném koberci otáčeli jeden na druhého a zřejmě se snažili zjistit, proč se již nefotí. Mezi státníky byl i maďarský premiér Orbán, polská premiérka Szydłová a turecký prezident Erdoğan.

To ovšem bohužel nebylo vše, po fotografování se odebrali všichni mimo červený koberec s jednou jedinou výjimkou, Zeman opírající se o hůlku stále vyčkával na koberci spolu s člověkem, který ho podpíral. Prezidentovo zdraví tak může být poměrně důležitým faktorem v nadcházející přímé volbě prezidenta, sám Zeman však tvrdí, že se jednalo pouze o únavu, protože “pracoval jako kůň.”

Novináři by se měli zlikvidovat

Prezident v Číně překvapil a “pobavil” i ruského prezidenta Vladimira Putina. Po společném setkání procházeli společně dveřmi, Zeman se podivil nad počtem novinářů a udělal v ruštině malý vtípek: “A tady jsou další novináři? Novinářů je příliš mnoho, měli by se zlikvidovat.” To evidentně vyvedlo z míry i hlavu státu Ruské federace, nakonec však Putin dodal, že je stačí omezit.

Tahle konverzace však pobouřila spousty lidí u nás i ve světě (například se tomu věnoval slavný New York Times), protože vtipkovat takto zrovna s Putinem, v jehož státě k eliminaci novinářů skutečně dochází (viz seznam usmrcených ruských novinářů zde), je opravdu poněkud přes čáru.