Rubriky: ZAJÍMAVOSTI TECHNOLOGIE
 

Člověk je tvor vynalézavý. Vymýšlet různé vychytávky a zlepšováky pro zjednodušení si života je jednou z nejproduktivnějších lidských oblastí. V dnešní době disponuje člověk tolika možnostmi, že snad neexistuje nic, co by potřeboval a dosud nebylo vynalezeno. 

Vynálezy vznikaly ji odedávna. Kupříkladu takový oštěp s pazourkovým hrotem, to bylo pro pravěkého člověka terno. Představme si nyní několik vynálezů, které se používaly dříve, v obměněné formě je však používáme i v dnešních časech.

Navigace

vynalez1

Dnes se používá GPS systém, signál vysílaný ze satelitních družic a moderní dotykové přístroje. Většina z těchto slov by byla cizími v době počátku vývoje navigací.

Tenkrát se používaly přístroje o velikosti menšího batohu, o funkčnosti, rozsahu map apod. zde nemůže být ani řeč. Počátek jistého technologického pokroku byl však znatelný.

Dětská chůvička

vynalez2

Běžnou praxí v domácnostech s malými dětmi dnes je, že starostlivá maminka po přečtení pohádky, uloží dítě ke spánku a odejde do jiné místnosti, kde má klid na dělání si svých věcí. Jednoduše nastaví vysílačku a má nad svým děťátkem absolutní kontrolu.

Dříve, v dobách, kdy se dětské chůvičky rozvíjely, obsahoval kočárek megafon a důmyslný systém držení. Nicméně i tak musela být hlídající babička kočárku natolik nablízku, že by případný pláč slyšela naprosto přirozeně.

Plovací vesty

vynalez3

Malé dítě, učící se plavat bez nějakých podpůrných pomůcek, to se dnes na koupalištích a plovárnách nevidí. Vesty, kruhy, křidélka, vše z umělého materiálu a nafukovací.

V minulosti se pro podobné účely používaly neforemně tvarované gumové popruhy, někdy dokonce staré pneumatiky od kol.

Motocykl s jedním kolem

cool-i4nventions-one-wheel-motorcycle

Tento neuvěřitelný vynález se nikdy nedočkal širokého využití, důmyslnost jeho návrhu je však ohromující.

Dnes na podobném principu existují segwaye, jednokolové bicykly i motorizované přístroje.

Dvoupalcová televize

vynalez

Miniaturizace mobilních telefonů, tabletů a notebooků je jedním z trendů moderního IT světa.

Málokdo si dnes vzpomene na to, že i v období prvních televizí existovaly malé přístroje. Do kapsy byste tuto televizku ale nestrčili, o nějakém požitku při jejím sledování ani nemluvě.