Rubrika: NOVINKY
 

V rámci dekomunizace na Ukrajině nařízené prezidentem Petrem Porošenkem se likvidují sochy představitelů Sovětského svazu. Jednou z nich je i socha Vladimiria Iljiče Lenina, kterou místní umělec trochu vylepšil…

Ukrajinská Oděsa se musí aktuálně poprat se dvěma věcmi. S obrovským Star Wars šílenstvím a procesem dekomunizace. Co se týče toho prvního, berou to dost vážně. Nedávno jste si u nás mohli přečíst, že hvězdné války už pronikly i do tamních voleb, teď už jen čekáme, jestli temná strana síly zaujme dostatečný počet voličů… A dekomunizace? Protože jsou po převratu u moci pravičáci, objevují se tu snahy úplně vymýtit všechny zmínky o sovětské minulosti – symboly komunismu počínaje. Krátce po Majdanu byly sochy Lenina strhávány a ničeny, teď se na to jde v souladu se zákonem právě v rámci dekomunizace Ukrajiny.

lenin-monument-darth-vader-wifi-odessa-alexander-milov-2

No a tahle situace je skvělou živnou půdou pro ukrajinského umělce jménem Alexandr Milov. Jedna ze soch Lenina, která měla být podle plánu zničena, se stala jeho obětí. Lenin se už trochu rozpadal, takže první, co Milov udělal, bylo, že ho trochu dal dohromady. U oprav ale nezůstal, Vladimirovi Iljiči nakonec nasadil masku a udělal z něj Dartha Vadera. Jako bonus ho připojil k internetu, takže slouží jako Wi-Fi hotspot pro okolí.

Sám Milov řekl médiím tohle:

Bronzový Lenin zůstal uvnitř nové sochy. Takže ho naši vděční nebo nevděční potomci budou moci exhumovat, když bude potřeba…

My doufáme, že to potřeba nebude, a umělec Milov zase doufá, že socha nebude odstraněna a stane se turistickou atrakcí. A ještě jedna otázka na závěr: Kdo podle vás vlastně líp zastupuje temnou stranu? Darth Vader nebo samotný Lenin?

lenin-monument-darth-vader-wifi-odessa-alexander-milov-1