Rubriky: ZAJÍMAVOSTI NOVINKY
 

Na neobývaném ostrově Henderson v jižní části Tichého oceánu, kde by měla mít hlavní slovo panensky čistá příroda, byla nedávno nalezena obrovská spoušť. Ukázalo se, že ostrov je pokrytý 18 tunami plastu!

Hendersonův ostrov se tak okamžitě stal místem s nejvyšší hustotou antropogenních odpadů na celém světě. 99,8 % všech materiálů tvoří znečišťující plasty. Jaká to rána pro přírodu na jednom z nejzapadlejších koutů světa, kde se jinak nachází krásná korálová území a noha člověka sem natrvalo nikdy nevkročila.

Oněch téměř 18 tun plastického odpadu je důkazem toho, jaký problém má dnešní planeta se znečišťováním moří. Na Hendersonově ostrově jej nalezli výzkumníci z Tasmánské univerzity a britské královské společnosti pro ochranu ptáků, kteří zde prováděli své výzkumy. Předtím, než se na ostrov vydali, očekávali, že na březích by se nějaké odpadky vyskytovat mohly, to s čím se tváří v tvář realitě setkali, však badatelé neočekávali ani v nejhorším snu.

henderson ostrov

Spousta nečistot, na které zde narazili, nebyla ani viditelná. Veliké kusy plastu byly několik centimetrů zaryté v zemi. Každý den svého výzkumu, který měl být původně zaměřen na místní zvířenu, nalezli, vyhrabali a očistili výzkumníci kolem 13 000 plastových kusů.

Procestovala jsem spoustu ostrovů a míst na světě, kam nemají běžní lidé přístup. To, co jsem tady našla, je důkaz o tom, jak devastující je lidská produkce. Jakmile jsem viděla to obrovské množství odpadu, na několik minut jsem oněměla”, vypráví o svém silném zážitku Jennifer Laversová z Tasmánské univerzity. Protože má k přírodě velmi blízký vztah, rozhodla se pomoci.

henderson

A to nejen ostrovu jako celku, ale i tvorům, na něm žijícím. V hromadách starých, ostrých a křehkých plastů totiž žily stovky krabů. Není nutno dodávat, že nejde o ideální životní prostředí. Jinou možnost však zde nemají.

hendersonův ostrov

Krabi nejsou jediní, koho život mohou odpadky poškodit. Hendersonův ostrov je zvláštní tím, že na pouhých 3 700 hektarech se zde vyskytuje 10 zcela unikátních druhů rostlin a žijí 4 obdobně vzácné druhy ptáků. Izolace tohoto ostrova od zbytku světa ještě donedávna zajišťovala těmto druhům dokonalé životní podmínky. Ne však již nyní.

Snahy Laversové a spol. tedy budou nyní mířit k tomu, aby se desítky tun plastů z ostrova dostaly pryč a unikátní fauna a flóra, které na ostrově vegetují, získaly opět svůj životní prostor.